Religious Prejudices and economic interests in Christopher Marlowe's The Jew of Malta
  1. Tez No: 12974
  2. Yazar: ALİ ÖZKAN ÇAKIRLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT R. BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
özet Christopher Marlowe 'un Malta Yahudisi Oyununda Dinsel önyargılar ve Ekonomik Çıkarlar A. Özkan Çakırlar İngiliz Edebiyatı Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Bülent R.Bozkurt Ocak, 1991 Christopher Marlowe 'un Malta Yahudisi adlı oyunu, Elizabeth döneminde, ortaçağın ahlaki oyunlarından, daha gelişmiş ve olgun bir tiyatroya geçişin önemli örneklerinden birisidir. Marlowe'un oyunda sunduğu kahraman ve ele alıp işlediği temalar, o dönemin tiyatro anlayışına katkıda bulunan farklı bir yaklaşımın etmenleri olarak ortaya çıkarlar, öncelikle Marlowe, farklı topluluklar arasındaki dinsel çelişkilere ışık tutarak, yüzyıllardır süregelen 'kutsal' önyargıların altında yatan gerçek nedenleri vurgular. İkinci olarak, dünyayı, içlerinden birisi ve en önemlisi ekonomik çıkarların kaçınılmaz önceliği olan ilkelerin çekip çevirdiği bir bütün olarak görüp yorumlar. Bu konu iki boyutta yansıtılır: geniş düzlemde emperyalizm ve dar düzeyde Malta 'daki Yahudi topluluğunun ekonomik baskı altında tutulması. Son olarak, oyunun kahramanı, Barabas, canlılığı ve çok yönlülüğüyle bir kişilik olarak Elizabeth dönemi tiyatrosuna katkıda bulunur. Bu tez sözü edilen üç temel noktada yoğunlaşmakta ve bunlar arasındaki ilişkiyi göstermeye çalışmaktadır. Bu nedenle, bu üç noktayı inceleyen bölümlerin yanısıra, Elizabeth döneminde, dinsel düşmanlık, Makyavelizm ve ekonomik çıkarlar arasındaki ilişkileri bulup çıkarmak amacıyla tasarlanmış destekleyici bölümler de teze ekletınnştir. Tezde MLA yazım ve araştırma kuralları izlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
Abstract Religious Prejudices and Economic Interests in Christopher Marlowe's The Jew of Malta A. Özkan Çakırlar M. A. In English Literature Advisor: Prof.Dr. Bülent R.Bozkurt January, 1991 Marlowe's The Jew of Malta is a significant example in the transition from the Morality Plays to a period of more developed and mature drama in the Elizabethan period. The themes that Marlowe handles and the hero he presents in the play emerge as aspects of a distinctive approach to dramatic representation and to the concept of drama of that time. First of all, Marlowe throws light upon religious conflicts among different communities and emphasizes the raison d'etre lying behind the long standing 'holy' prejudices. Secondly he sees and interprets the world as a whole functioning through certain principles one of which is the inevitable priority of the economic interests. This theme is reflected through two channels: imperialism on a macrocosmic level and economic domination of the Jewish community in Malta on a microcosmic level. Finally, the hero, Barabas, is another original creation within the tradition of the Elizabethan drama with his vitality and multidimensionality. This thesis centers mainly on these three points and tries to show underlying interconnections among them. For this reason, there are supporting chapters as well as the fundamental ones designed to explore the relationships between religious enmity, Machiavellism, and economic interests in the Elizabethan time. MLA style sheet has been followed throughout the thesis. m