Social media and the spectacle of the maternal identity: A research on Instagram
Sosyal medya ve annelik kimliği gösterisi: Instagram üzerine bir araştırma
- Tez No: 789259
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYBARS HAWKS, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TUĞÇE KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Toplumsal roller ve değer yargıları kişilerin kimlikleriyle ilgili algılarını ve kimliklerini gösterme biçimlerini etkilemektedir. Sosyal medya kişilerin kimlik gösterimi için dijital bir alandır. Sosyal medya platformlarından Instagram, metin paylaşımından çok görüntülerin paylaşıldığı bir platformdur. Bu nedenle Instagram, gösteri toplumu teorisi bağlamında kimlik gösterimlerini incelemek için elverişlidir. Instagram'da paylaşım yapan yüksek takipçili birçok kişi, kimliğini bir annelik gösterisi olarak oluşturmaktadır. Yüksek takipçili hesapların yanı sıra, anneler Instagram'da kendi aralarında da etkileşim halindedir. Bu etkileşim bir toplumsal rol ve değer yargısı alanı oluşturur. Çocuk sahibi olan Instagram kullanıcısı kadınlar; yüksek takipçili hesaplardan veya birbirlerinden etkilenebilir. Bu etkilenmenin; annelik kimliğinin bir gösteri öğesi olarak araçlaşması biçiminde mi, yoksa kadınların kendilerini dijital olarak ifade edebilecekleri bir alan yaratımı biçiminde mi gerçekleştiği sorunsalı araştırılmıştır. Bu araştırma literatüre katkı sağlamak ve sosyal medya kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın problem cümlesi;“Annelikle ilgili Instagram hesaplarını takip etmek, çocuklu kadınların anne olarak kimliklerini algılama ve gösterme biçimlerini nasıl etkiler?”dir. Araştırmanın hedef kitlesi Instagram kullanıcısı ve 18 yaşın altında en az bir çocuğu olan kadınlardır. Araştırmanın verileri tesadüfi örneklemle gerçekleştirilen anket sonuçları ve kartopu örneklem ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar üzerinden alınmıştır. Derinlemesine mülakatlardan alınan veriler sonuçlar kısmında, içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Instagram üzerinden yansıyan toplumsal yargıların ideal ve makbul anne kalıpları yarattığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda annelerin annelik kimliğini algılama ve gösterme biçimi bu bağlamda şekillenmektedir. Bu durumun görünen ile aslında yaşanan arasında bir farklılık yarattığı ve annelik kimliğinin bir gösteri öğesi olarak araçsallaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social roles and judgements influence the way people perceive and spectacle their identities. Social media is a digital space for people's identity spectacle. Instagram is a platform for sharing images more than text sharing. For this reason, Instagram is a convenient platform to examine identity spectacles in the context of the theory of the society of spectacle. Some of the high follower Instagramers represent themselves with maternal identity. In addition, mothers also interact with each other on Instagram. This interaction creates an area for social roles and judgments. Instagram user are women who have children; while spectacle their maternal identity, they can be influenced by accounts with high followers or each other. This research investigated these reflections in the following problematics: whether the identity of maternity is instrumentalized as a spectacle; or provides a field where women can express themselves digitally. This research aims to contribute to the literature and raise awareness about the use of social media. The problem of the research is“How does following maternity-related Instagram accounts influence how women with children perceive and spectacle their identities as mothers?”. The study targets Instagram user women with at least one child – children must be under 18 years of age -. The data were obtained from the survey results conducted with random sampling and the in-depth interview with snowball sampling. The data obtained from the in-depth interviews were interpreted with content analysis in the results section. According to the research, it has been determined that social judgments reflected on Instagram create ideal and acceptable mother patterns. As a result, the way mothers perceive and spectacle their maternal identity is shaped in this context. It has been determined that this situation creates a difference between appearance and what is actually experienced, and the maternal identity is instrumentalized as a spectacle.