التقدیم والتأخیر في صحیح مسلمً كتاب الإیمان نموذجا دراسة بلاغیة تطبیقیة
Sahih-i Müslim'de takdim ve tehir (İman babı örneği uygulamalı bir belağî inceleme)
  1. Tez No: 789258
  2. Yazar: ABDULKARIM OMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ESVED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sahih-i Müslim، İman Kitabı'ndaki (Takdim ve Tehir) benim tezimin konusudur. Peygamber'in belagatini göstermesinin yanı sıra Kur'an-ı Kerim'den sonraki belagat olduğu için asil hadisleri incelediği için Arap dili alanında araştırmacı için çok önemli bir konudur. Çünkü Peygamber، Allah'ın salat ve selamı üzerine olsun، Cevamiu'l-Kelim ( az sözcükte çok mana ifade etme kabiliyeti) verildi. Çok sevdiğim ve iyice içine girmek istediğim ve Arap dili alimler tarafından ihmal edildiği için bu konuyu seçtim . Bu alandaki araştırmacıların faydalanabilmesi için bu konuda faydalı ve yeni olanı sunmaya çalıştım. Bu konuda، takdim ve tehir yöntemde şöyle kıymetli tutanakların varlığı ve belagat incelikleri olduğu için bir anlaşılmazlık yatmaktadır. Bu yöntem، bağlamın değişmesine ve konumun ihtiyacına göre değişir ve farklı olabilir، bu nedenle، ufuk açıcı bir dikkat ve anlamsal bir amaç olmadan bir kelime bulunduğu yerden ilerleyemez. Araştırmanın amacı da takdim ve tehir yöntemlerini anlamk ve güzelliklerini bilmektir . Takdim ve tehir pek güzelliklerini size gösteren ، çok fazilet ve menfaat veren، geniş gayesi olan bir kapıdır.
Özet (Çeviri)
Sahih Muslim is the subject of my thesis in the Book of Faith (Takdim ve Tehir). Besides showing the eloquence of the Prophet، it is a very important subject for researchers in the field of Arabic language، as it examines the noble hadiths as it is the rhetoric after the Qur'an. Because the Prophet، may Allah's blessings and peace be upon him، Cevamiul Kelim (the ability to express a lot in a few words) was given. I chose this topic because I love it and want to get into it thoroughly، and because the Arabic language has been neglected by scholars. I have tried to present what is useful and new in this field so that researchers in this field can benefit. In this regard، there is an incomprehensibility in the method of presentation and postponement، as there are such precious minutes and eloquence details. This method varies and can be different depending on the changing of the context and the need of the location، so without eye-opening attention and a semantic purpose، a word cannot move forward from where it is. The aim of the research is to understand the presentation and postponement methods and to know their beauty. It is a door that shows you its many beauties، gives you many virtues and benefits، and has a broad purpose.