Investigating the speaking performance levels of middle school students and factors affecting speaking performance
Ortaokul öğrencilerinin konuşma performans düzeylerinin ve konuşma performansını etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 789260
  2. Yazar: ŞEYMA YANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı'na (CEFR) (2001) göre belirlenen konuşma becerisi kazanımları Milli Eğitim müfredatında yer almakta ve dilin bu kazanımlara uygun olarak öğretilmesi amaçlanmaktadır. 2013 yılından itibaren Türkiye'de 2. sınıftan itibaren İngilizce eğitimi verilmekte ve bu eğitimin konuşma becerilerine ağırlık verilmesi amaçlanmaktadır. Ancak, İngilizce konuşma becerileri söz konusu olduğunda gerçek oldukça farklıdır, çünkü EPI (2022) Türkiye'de İngilizce Yeterliliğinin düşük olduğunu bildirmektedir. Bu durumu daha net ortaya koymak için bu çalışmada 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin konuşma performans düzeyleri incelenmiş ve İngilizce Konuşma Öz-Yeterliği, İngilizce Konuşma Kaygısı, okul türü ve okul dışı konuşma pratiği yapılmasının konuşmaya etkisi analiz edilmiştir. Veri toplama, demografik bilgi anketi, İngilizce Konuşma Öz-Yeterlik Ölçeği ve İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği ve TOEFL Birincil Konuşma Testi ile yapılmıştır. Betimsel istatistikler, 7. sınıf öğrencilerinin beklenen konuşma performansını yakalarken, 8. sınıfların A2 konuşma performansını yakalayamadığını göstermiştir. Ayrıca, İngilizce konuşma becerileri açısından kaygı düzeyi yüksek öğrencilerin düşük öz-yeterliğe sahip olma eğiliminde oldukları bulunmuştur. Ancak Yapısal Eşitlik Regresyon Modeli, öz-yeterliğin konuşma performansını güçlü bir şekilde yordamasına rağmen, kaygının konuşma performansının önemli bir yordayıcısı olmadığını göstermiştir. Son olarak konuşma performansı açısından özel okul öğrencilerinin devlet okulu öğrencilerine göre daha başarılı olduğu, okul dışında İngilizce pratiği yapan öğrencilerin de pratik yapmayan akranlarına göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of speaking skills are reflected in the National Education curriculum according to the criteria of CEFR (2001), and oral language abilities are taught in accordance with these objectives. Since 2013, English education has been given in Turkey starting from grade 2 and it is aimed that this education will focus on speaking skills. The reality, however, is quite different when it comes to English speaking skills since English Proficiency in Turkey is reported to be low by English Proficiency Index (EPI) (2022). In order to make this situation clearer, the current study investigated the speaking performance level of the 7th and 8th-grade students, and the effects of English Speaking Self-Efficacy, English Speaking Anxiety, school type, and out-of-the-school language practice on speaking performance. Data was collected through a demographic information survey, English Speaking Self-Efficacy Scale and English Speaking Anxiety Scale, and TOEFL Primary Speaking Test. Descriptive statistics showed that while 7th-grade students achieved the expected speaking performance, 8th-graders failed to achieve A2 speaking performance. Also, it was found that anxious students tend to have low self-efficacy in terms of English speaking. The Structural Equation Regression Model, however, showed that while English speaking self-efficacy strongly predicts speaking performance, English speaking anxiety is not a significant predictor of speaking performance. Lastly, it was found that private school students scored better than public school students in terms of speaking performance, and students who practice English out of school were also more successful than their non-practicing peers.