Enginar bitkisi katkılı AYPE ve geri dönüştürülmüş AYPE ile ambalaj üretimi ve karakterizasyonu
Artichoke plant additive production and chacarterization of packing with LDPE and recyled LDPE
  1. Tez No: 789279
  2. Yazar: HÜLYA SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR SEYDİBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokompozit Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokompozit Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ambalaj endüstrisi yoğun petrokimyasal kaynak kullanımı, yüksek fiyat, düşük geri dönüştürülebilme kapasitesi gibi zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Çevre kirliliğindeki artış ve petrol kaynaklarının azalması sebebiyle, ambalaj üreticileri biyobozunur ve çevre dostu ambalaj malzemeleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Plastik atıklarının azaltımına yönelik en önemli çözüm, kaynakta azaltma yöntemi olup, sonrasında ise yeniden kullanım ve geri dönüşümdür. Bu çalışma kapsamında enginar sapları, AYPE ve geri dönüştürülmüş AYPE kullanılarak film elde edilmiştir. Enginar sapları ilk olarak kurutulmuştur ve daha sonra öğütülmüştür. Öğütülen enginar sapları sarsak elek yardımıyla 100 mesh ve 150 mesh altında kalan kalanlar olarak ikiye ayrılıp 100 mesh altı ince yapı, 150 mesh altı ise iri yapı olarak adlandırılmıştır. Ağırlıkça %5-10-15 oranlarında ince ve iri yapıdaki enginar sapı ile AYPE ve geri dönüştürülmüş AYPE ile kompound edilmiştir. Pres cihazı kullanılarak film elde edilmiştir. Elde edilen film için çekme ve kopma mukavemeti, FTIR, DSC, SEM, OTR analizleri yapılmıştır. Ayrıca partikül boyutunun, üretilen ambalaj malzemesinin mekanik, kimyasal ve termal özelliklerine etkisinin incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The packaging industry has faced challenges such as intensive petrochemical resource use, high price, low recyclability. Due to the increase in environmental pollution and the decrease in oil resources, packaging manufacturers aim to develop biodegradable and environmentally friendly packaging materials. The most important solution for the reduction of plastic waste is reduction at the source, followed by reuse and recycling. Within the scope of this study, a film was obtained by using artichoke stems, LDPE and recycled LDPE. Artichoke stems were first dried and then ground. The grinded artichoke stems were divided into two as 100 mesh and those below 150 mesh with the a vibrating sieve, and those below 100 mesh were named as fine structure and below 150 mesh as coarse structure. It is combined with LDPE and recycled LDPE, with fine and coarse artichoke stems at 5-10-15% by weight. The film was obtained by using a press device. Tensile test, FTIR, DSC, SEM, OTR analyzes were performed for the film obtained. In addition, the effect of particle size on the mechanical, chemical, and thermal properties of the produced packaging material was investigated.