Fenolojik dönemlerine göre biberiyedeki (Rosmarinus officinalis) rosmarinik asit ve uçucu yağ içeriklerinin araştırılması
Determination of rosmarinic acid content in biberiye (Rosmarinus officinalis) in phenological season
  1. Tez No: 789278
  2. Yazar: CELİLE ADEMHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Lamiaceae familyasından olan Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) aromatik ve önemli bir tıbbi bitkidir. Biberiye gıda sanayisinde, kozmetikte ve halk tıbbında kullanılmaktadır. Bu çalışmada Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) bitkisi Diyarbakır ilinden farklı dönemlerde (çiçeklenme öncesi, çiçeklenme sonrası ve çiçeklenme döneminde) toplanmıştır. Toplanan bitkiler kurutulduktan sonra uçucu yağları clevenger metodu ile elde edilmiştir. GC-MS cihazı kullanılarak uçucu yağları analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Vejetatif ve Çiçeklenme döneminde 22 bileşen ve çiçeklenme sonrası dönemde 14 bileşen tespit edilmiştir. Bu dönemlere ait uçucu yağların temel bileşeni genel olarak camphor, alpha-pinene, 1,8 cineole ve borneol olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda, biberiyenin uçucu yağ bileşenleri miktarının mevsimlere göre önemli ölçüde değişiklik gösterdiği ve kemotipinin Camphor olarak belirlendiği tespit edilmiştir. Rosmarinik asit tayini ise HPLC (Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi) cihazı kullanılarak belirlenmiştir ve en yüksek Rosmarinik asit miktarı Çiçeklenme sonrası dönemde 5 mg/100 g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rosemary (Rosmarinus officinalis L.), which is from the Lamiaceae family, is an aromatic and important medicinal plant. Rosemary is used in the food industry, cosmetics and folk medicine. In this study, Rosemary (Rosmarinus officinalis L.) plant was collected from Diyarbakır province at different periods (before flowering, after flowering and during flowering). After the collected plants were dried, their essential oils were obtained by the Clevenger method. The essential oils were analyzed using an GC-MS instrument. According to the results of the analysis, 22 components were determined in the vegetative and flowering period and 14 components in the post-flowering period. The main components of essential oils belonging to these periods were generally found as camphor, alpha-pinene, 1,8 cineole and borneol. As a result of the study, it was determined that the amount of essential oil components of rosemary changed significantly according to the seasons and its chemotype was determined as Camphor. Rosmarinic acid was determined using a HPLC (High Performance Liquid Chromatography) instrument and the highest amount of Rosmarinic acid was determined as 5 mg/100 g in the post-flowering period.