Expert sistemler ve yapı dinamiği üzerinde bir uygulama
- Tez No: 78928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT GÖRENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
öz Dört bölümden oluşan bu çalışmada; birinci bölümde sibernetik hakkında kısaca bilgi verildi. İkinci bölümde yapay zeka tanımı, uygulama alanları, yapay sinir ağları, insan beyni ile olan benzerliği ve bilgisayar teknolojisinde yapay zeka uygulamaları incelendi. Ayrıca veri tabanı, problem çözüm teknikleri ve bilgi işleme teknikleri konularında açıklayıcı bilgi verildi. Depremin oluş sebebleri, sistemlerin serbestlik dereceleri, depreme dayanıklı yapı tasarım incelendi. Erzincan depremleri, şiddeti spektrumları zemin profili ilgili bilgi verildi. Geliştirilen uygulamada, taşıyıcı bir sistemin yatay deprem etkisine göre incelendi ve excel hesap tablosu ile çözüm tekniği geliştirildi. Yapı elemanlarının boyutlandırılması ve tasarımında kullanılan hesap yöntemleri bilgisayar programına dönüştürüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTOACT In the four section of this study which contains of give section it was given information about cybernetics.In the second section I defined“artifical brain”its practice areas, artifical neural networks Besides it was analysed its similarity to the human brain and how to use“artifical brain”in computer techongy. It was given information about expert systems, data the techniques. I gave information on artifical dynamics the cames of earthquakes, the degrees of free systems and about enduring buildings. In this stuyd I gave some information about eartquakes in Erzincan, the strength of these earthquakes, its spectrums and surface profile.