Likit göz kalemlerinin adli amaçlı fourier transform ınfrared spektrofotometresi (FTIR) ile incelenmesi
Investigation of liquid eyeliners with forensic fourier transform infrared spectrophotometer (FTIR)
  1. Tez No: 789281
  2. Yazar: SERRA ONURSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Olay yeri incelemesi her vakada durumun ve vakanın değişikliğine göre farklı metotlar ve teknikler kullanılarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrometresi (FTIR) spektroskopisi olay yerinde bulunmuş delillerin incelenmesinde, mağdur ve/veya fail üzerinden toplanmış olan numunelerin eşleştirilmesinde kullanılabilen etkili analiz yöntemlerindendir. Likit göz kalemlerinin tayini ve analizi özellikle kadınlara yönelik olarak işlenmiş suçlarda karşılaşılabilecek iz delillerdendir ve olayın aydınlatılmasında önemli rol oynayabilir. Kadının yer aldığı fiziksel temas içeren vakalarda faile bulaşabilme ihtimali olan bir kozmetik ürünü olduğundan kurbanın veya failin tespit edilmesinde, suçluluğunun anlaşılmasında katkı sağlayabilir. Bu çalışmada Zayıflatılmış Toplam Yansıma (ATR) başlığı ile FTIR spektroskopisi kullanılarak 32 farklı markaya ait toplamda 104 farklı likit göz kalemi analiz edilmiştir. Tüm likit göz kalemleri kendi aralarında PCA uygulandığında PC1-PC2 grafiğinin %97 varyansa karşılık geldiği görülmüş ve %54.5 ayırt edicilik yüzdesi hesaplanmıştır. Renk tonlarına kendi içlerinde bakılarak en yüksek ayırt edicilik yüzdesine (%100) sahip renklerin beyaz, sarı, sim ve simli gri, kahverengi, simli mavi, simli mor, pembe-kırmızı tonları ve simli siyah tonları olduğu görülmüştür. FTIR spektroskopisi kullanılarak adli bilimler laboratuvarlarında likit göz kalemlerinin ayırt edilebileceği sonucu elde edilmiştir. Bu sayede olay yerinde çokça bulunabilen kadınların dahil olduğu vakalarda bu delilin vakaya olumlu katkıda bulunabilmesi sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Crime scene investigation should be carried out in each case using different methods and techniques, depending on the situation and the change of the case. Fourier Transform Infrared Spectrometer (FTIR) spectroscopy is one of the effective analysis methods that can be used to examine the evidence found at the crime scene and to match the samples collected from the victim and/or the perpetrator. The determination and analysis of liquid eyeliners is one of the trace evidence that can be encountered especially in crimes against women and can play an important role in illuminating the incident. Since it is a cosmetic product that can be transmitted to the perpetrator in cases involving physical contact with the woman, it can contribute to the identification of the victim or the perpetrator and to the understanding of his guilt. In this study, a total of 104 different liquid eyeliners belonging to 32 different brands were analyzed using FTIR spectroscopy with the Attenuated Total Reflection (ATR) cap. When all liquid eyeliners were PCA applied among themselves, it was seen that the PC1-PC2 graph corresponded to 97% variance and the percentage of discrimination was calculated as 54.5%. By looking at the color tones within themselves, it was seen that the colors with the highest distinctiveness percentage (100%) were white, yellow, silvery and silvery gray, brown, silvery blue, silvery purple, pink-red tones and silvery black tones. Using FTIR spectroscopy, it was concluded that liquid eyeliners can be distinguished in forensic science laboratories. In this way, it will be ensured that this evidence can contribute positively to the case in cases involving women who can be found at the crime scene a lot.