Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylere uygulanan psikoeğitimin içselleştirilmiş damgalama ve benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of psychoeducation applied to individuals with alcohol and substance use disorder on internalized stigma and self-esteem
  1. Tez No: 789332
  2. Yazar: HANDE TUĞÇE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE UTAŞ AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, alkol-madde kullanım bozukluğu olan bireylere psikoeğitimin içselleştirilmiş damgalama ve benlik saygısına etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel tasarımda yürütülmüştür. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü AMATEM' de alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı olan ve yatarak tedavi gören, yoksunluk belirtileri bulunmayan 211 kişi araştırmanın evrenini, örneklemini ise çalışmaya katılmaya gönüllü 68 kişi oluşturmuştur. Deney ve kontrol grubunda 34 kişi olmak üzere toplam 68 kişi çalışmaya katılmıştır. Her iki gruba aynı sürelerde ön test ve son test uygulanmıştır. Deney grubunda bulunan kişilere ön test uygulandıktan sonra, üç hafta süren psikoeğitim uygulanmıştır. Birinci ve ikinci hafta 3 oturum, son hafta 4 oturum psikoeğitim uygulanmıştır. 10 oturumdan oluşan ve her oturum 45-60 dakika sürecek şekilde psikoeğitim üç hafta süre ile uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ) uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılmış, verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığını bulmak için Skewness-Kurtosis değerlerine bakılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenlerde (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum) verilmiştir. İki grup arasındaki farklılık için bağımsız örneklem T Testi ve Ki Kare testinden, zamanlar arasındaki farklılıkların incelenmesinde ise bağımlı örneklem T Testi ve ölçümler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Anlamlılık için p0,05). Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a quasi-experimental design to determine the effect of psychoeducation on individuals with alcohol-substance use disorder on internalized stigma and self-esteem. In Sakarya Training and Research Hospital Korucuk Campus AMATEM, 211 people with alcohol and substance use disorder diagnosis and inpatient treatment without withdrawal symptoms constituted the population of the research, and the sample consisted of 68 volunteers to participate in the study. A total of 68 people, 34 in the experimental and control groups, participated in the study. Pre-test and post-test were administered to both groups at the same time. After the pre-test was applied to the people in the experimental group, psychoeducation lasting three weeks was applied. 3 sessions of psychoeducation were applied in the first and second weeks, and 4 sessions in the last week. Psychoeducation was applied for three weeks, consisting of 10 sessions and each session lasting 45-60 minutes. No intervention was applied to the control group. In the collection of data; Personal Information Form, Addiction Profile Index (API), Rosenberg Self-Esteem Scale, and Internalized Stigma in Mental Illness Scale (ISMI) were applied. IBM SPSS Statistics 26 program was used for the data, and Skewness-Kurtosis values were checked to find out whether the data had a normal distribution. While evaluating the study data, descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum) were given for categorical variables (number, percentage) and for numerical variables. Independent sample T Test and Chi-Square test were used for the difference between the two groups, and Pearson Correlation analysis was used to analyze the relationship between the dependent sample T Test and the measurements for the differences between the times. P0.05). Suggestions were made based on the results obtained from the research.