Ksantin tayini için karbon nanomateryal ve medyatör temelli amperometrik biyosensör geliştirilmesi
Development of carbon nanomaterial and mediator-based amperometric biosensor for the determination of xanthine
- Tez No: 789338
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında karbon nanofiber (CNF) ve ferrosen karboksilik asit (Fc-COOH) ile modifiye edilen elektrot hazırlandı. Bu modifiye camsı karbon elektrot (GCE) yüzeyine ksantin oksidaz (XO) enziminin çapraz bağlama yöntemi kullanılarak immobilize edilmesi ile ksantin tayini için amperometrik biyosensör geliştirildi. Biyosensörün yüzey morfolojisinin karakterize edilmesinde taramalı elektron mikroskopi yöntemi kullanıldı. Enzim elektrodun optimum yüzey bileşimi, çalışma şartları, performans faktörleri ve gerçek numunede ksantin tayinine uygulanabilirliği incelendi. Geliştirilen XO/Fc-COOH/CNF/GCE için en uygun medyatör ve enzim miktarı, çalışma potansiyeli ve tampon pH'sı sırasıyla 5 µL, 3 U, +0,40 V ve pH 8,0 olarak bulundu. Biyosensörün doğrusal çalışma aralığı 6,010-7 2,010-4 M, duyarlığı 4,48 µA µM-1, gözlenebilme sınırı 1,7×10-7 M, cevap süresi 11 saniyeydi. Tekrar üretilebilirlik ve tekrar kullanılabilirlik çalışmalarında bağıl standart sapma sırasıyla %3,0 ve %3,6 olarak hesaplandı. Biyosensör cevabına gerçek numunelerde bulunan ve girişim etkisi yapabilecek türlerin etkisi araştırıldı. Hazırlanan biyosensör ile balıkta ksantin tayininin başarılı bir şekilde yapılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an electrode modified with carbon nanofiber (CNF) and ferrocene carboxylic acid (Fc-COOH) was prepared. An amperometric biosensor was prepared for xanthine determination by immobilizing xanthine oxidase (XO) enzyme on this modified glassy carbon electrode (GCE) surface using cross-linking method. Scanning electron microscopy method was used to characterize the surface morphology of the biosensor. The optimum surface composition of the enzyme electrode, operating conditions, performance factors and applicability to the determination of xanthine in real samples were investigated. The optimal amount of mediator and enzyme, working potential and buffer pH for the developed XO/Fc-COOH/CNF/GCE were found to be 5 µL, 3 U, +0.40 V and pH 8.0, respectively. The linear working range of the biosensor was 6,010-7 2,010-4 M, sensitivity was 4,48 µA µM-1, detection limit was 1.7×10-7 M and response time was 11 s. In the reproducibility and repeatability studies, the relative standard deviation was calculated as 3.0% and 3.6%, respectively. The effect of the species found in real samples that can cause interference on the biosensor response was investigated. It was seen that xanthine determination in fish can be performed successfully with the prepared biosensor.