Lamine ahşap kullanılarak mevcut betonarme binaların deprem performansının iyileştirilmesine yönelik bir yaklaşım
An approach to improve the earthquake performance of existing reinforced concrete buildings using laminated timber
- Tez No: 789342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ ŞERMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşanan son Van, İstanbul ve İzmir depremlerinin ardından mevcut binaların deprem karşısında yeterli performansa sahip olup olmadığı ve deprem performansı yetersiz olan binaların güçlendirilmesi gerektiği konuları tekrar gündeme gelmiştir. Bu kapsamda yapılan tüm tartışmaların ortak noktası ise mevcut yapı stoğunun en hızlı ve en uygun şekilde depreme dayanıklı hale nasıl getirileceğidir. Bu hususta özellikle, katma değerin düşük olmasından dolayı kentsel dönüşüm çalışmalarının gerçekleşemediği bölgelerdeki konutlara, küçük yerleşim bölgelerindeki kamu binalarına, köy ve belde gibi yerleşim yerlerindeki okul ile yurt binalarına yönelik yapılacak depreme karşı güçlendirme faaliyetlerine hız verilmelidir. Tez çalışması kapsamında; Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre bir betonarme çerçevenin deprem etkileri altındaki performansı, doğrusal olmayan tek modlu itme yöntemiyle incelenmiş ve performansı yetersiz mevcut çerçeveye tutkallı lamine ahşap (Glulam) çaprazlar eklenerek çerçevenin performans düzeyinin, yönetmeliğin istediği seviyeye getirilmesine yönelik bir güçlendirme yaklaşımı sunulmuştur. Yapılan analizler neticesinde lamine ahşap çaprazların, betonarme binaların deprem performansını arttırabileceği ve bu amaçla kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After the recent Van, Istanbul and Izmir earthquakes, the issues of whether the existing buildings have sufficient performance against earthquakes and that the buildings with insufficient earthquake performance should be strengthened have come to the fore again. The common point of all discussions in this context is how to make the existing building stock earthquake resistant in the fastest and most appropriate way. In this regard, earthquake strengthening activities should be accelerated especially for residences in regions where urban transformation works cannot be realized due to low added value, public buildings in small settlements, schools and dormitories in settlements such as villages and towns. Within the scope of the thesis; according to the Turkish Building Earthquake Code, the performance of a reinforced concrete frame under the effects of earthquakes was examined by non-linear single-mode pushover analysis and a strengthening approach was presented to bring the frames performance level to the level required by the regulation by adding glued laminated timber (Glulam) braces to the existing frame whics has an insufficient performance.