İşitme kayıplı çocukların cinsiyet ve dil gelişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between gender and language development in children with hearing loss
  1. Tez No: 789345
  2. Yazar: ENİSE NUR DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çocuklarda dil gelişimi etkileyen birçok neden olduğu bilinmektedir. İşitme kaybının da dil gelişiminde ki gecikmenin başlıca nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada da işitme kayıplı çocukların cinsiyetleri ile dil gelişimleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Bu incelemeye etkisi olan diğer öğrenci özellikleri de aynı şekilde incelemeye alınmıştır. Araştırmada amaç dil gelişimi ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark var ise gecikmenin fazla olduğu cinsiyetin dil eğitimini arttırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) ile alıcı dil becerileri ve ifade edici dil becerileri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırmaya 2 yaş ile 7 yaş 11 ay aralığında olan 10 kız,10 erkek toplamda 20 işitme kayıplı çocuk dahil edilmiştir. Araştırmanın sonucunda alıcı dil becerileri ifade edici dil becerilerinden daha iyi olsa da işitme kayıplı çocukta dil gelişiminde gecikme olduğu bariz bir şekilde ortadadır ve cinsiyet faktörü ile dil gelişimi arasında anlamlı bir fark elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that there are many reasons that affect language development in children. It is known that hearing loss is one of the main causes of delay in language development. In this study, it was investigated whether there is a significant relationship between the genders of children with hearing loss and their language development. Other student characteristics that had an impact on this study were also examined in the same way. The aim of the research is to increase the language education of the gender where the delay is high, if there is a significant difference between language development and gender. For this purpose, receptive language skills and expressive language skills were evaluated separately with the Turkish Early Language Development Test (TELD-3). A total of 20 children with hearing loss, 10 girls and 10 boys, between the ages of 2 and 7 years and 11 months were included in the study. As a result of the research, although receptive language skills are better than expressive language skills, it is obvious that there is a delay in language development in children with hearing loss, and no significant difference was found between the gender factor and language development.