Koklear implant kullanan çocuklarda çalışma belleği ile sesli okuma ve okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between working memory and reading outline and reading understanding skills in children using cochlear implant
  1. Tez No: 714093
  2. Yazar: HACI AHMET TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA TOKGÖZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İleri ve çok ileri derecede işitme kayıplı çocuklar ciddi okuma güçlükleri açısından risk grubundadırlar. Okuma ve okuduğunu anlama becerileri okul yaşamı ve sosyal hayat için gerekli olan temel beceriler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada koklear implant kullanan çocukların çalışma belleği ile sesli okuma ve okuduğunu anlama becerisileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yaşları 7 yaş 0 ay-11 yaş 11 ay aralığında olan toplam 45 çocuk değerlendirilmiş, koklear implant kullanıcısı olan 30 çocuktan elde edilen veriler kontrol (15 çocuk) grubu ile karşılaştırlılmıştır. Koklear implant kullanıcı olan çocuklar ameliyat olma yaşına göre 24 ay ve öncesi -24 ay sonrası iki gruba ayrılmıştır. Tüm çocuklara Türkçe okul çağı dil gelişimi testi, sesli okuma becerisi ve okuduğunu anlama testi ve çalışma belleği ölçeği testleri uygulanmıştır. Türkçe okul çağı dil gelişim testinin alt testleri olan sözcük betimleme, cümle tekrar etme, biçimbirim tamamlama testleri ile okuma becerilerinin değerlendirildiği okuduğunu anlama alt testi ve çalışma belleği ölçeğinden elde edilen performansın cinsiyete göre farklı olduğu görülmüştür (p0.05). Sonuç olarak Kİ'li çocukların dil gelişim, çalışma belleği ve okuma, okuduğunu anlama becerileri normal işitmeye sahip çocukların gerisindedir. 24 ay ve öncesinde Kİ olmuş çocukların dil gelişim, çalışma belleği ve okuma, okuduğunu anlama becerilerinden elde edilen performansın 24 ay sonrası Kİ olanlara göre daha iyi olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular ışığında erken implantasyon yaşının önemi bir kez daha gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children with advanced and very severe hearing loss are at risk for severe reading difficulties. Reading and reading comprehension skills are among the basic skills required for school life and social life. In this study, it was aimed to examine the relationship between the working memory of children using cochlear implants and their ability to read and understand reading aloud. For this purpose, a total of 45 children aged 7 years 0 months-11 years and 11 months were evaluated and data from 30 children who were cochlear implant users were compared with the control (15 children) group. Children who used cochlear implants were divided into two groups after 24 months and -24 months before surgery. All children were given Turkish school-age language development test, voice reading ability and reading comprehension test and working memory scale tests. It was observed that the performance obtained from the reading comprehension subtest and working memory scale, which evaluated reading skills with word descriptive, repeating sentences, form completion tests, which are subtests of the Turkish school-age language development test, was different by gender (p0.05). As a result, children with KI's language development, working memory and reading and reading skills are behind children with normal hearing. It was observed that the performance obtained from the language development, working memory and reading and reading and reading comprehension skills of children who had AKI 24 months or earlier was better than those who had AKI after 24 months. In the light of these findings, the importance of early implantation age has been demonstrated once again.