Gençlik kulüpleri çalışanlarının liderlik yönelimlerinin özgüvenleri üzerindeki etkisi
The effect of leadership orientations of youth club staff on self-confidence
- Tez No: 789347
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı, gençlik kulübü çalışanlarının liderlik yönelimlerinin özgüvenlerine etkisini incelemektir. Çalışmada ayrıca demografik özelliklere göre liderlik yönelimleri ve özgüven algısı incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Anket formu aracılığıyla toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul'daki Gençlik ile Gençlik ve Spor Kulüplerinin tam zamanlı, yarı zamanlı, proje zamanlı ve gönüllü çalışanlarıdır. Araştırma örneklemini (n=386) personel oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara“kişisel bilgi formu”,“liderlik yönelim ölçeği”ve“özgüven ölçeği”uygulanmıştır. İstatistiksel testler Statistical Package for Social Sciences bilgisayar programı ile yapılmıştır. Test sonuçları kapsamında liderlik yönelimi ve özgüven ilişkisi arasında pozitif ve güçlü yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. İnsan temelli liderlik ve politik liderlik algılarının özgüven algısını anlamlı ve olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Liderlik yöneliminin dışsal özgüvene etkisi regresyon modeli ile incelendiğinde, insan temelli liderlik ve politik liderlik algılarının dışsal özgüven algısını anlamlı ve olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of youth club employees' leadership orientations on their self-confidence. Descriptive survey model was used in the research. The data collected through the questionnaire form were analyzed. The universe of the research includes the employees (full-time, part-time, project-time and volunteers) in 100 Youth Clubs located in Istanbul. In the research, 386 people were reached and analyzes were made. In addition to the personal information form determined by the researcher, the“Leadership Orientation Scale”and the“Self-Confidence Scale”were used as data collection tools in the study. Statistical tests were performed with the Statistical Package for Social Sciences (SPSS v21) computer program. Within the scope of the test results, it has been determined that there is a positive and strong relationship between leadership orientation and self-confidence. The effect of leadership orientation on inner self-confidence was examined. Within the scope of the regression model results, it was determined that the perceptions of Human Based Leadership and Political Leadership affected the internal self-confidence perception in a significant and positive way. The effect of leadership orientation on external self-confidence was examined. Within the scope of the regression model results, it was determined that the perceptions of Human Based Leadership and Political Leadership affected the external self-confidence perception in a significant and positive way.