Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının yönetime katılım ve çalışan tutumlarının incelenmesi (Antalya, Isparta, Burdur ili örneği)
Participation in management and employee attitudes of the Provincial Directorate of Youth Services and Sports employees Antalya-Isparta-Burdur province case
  1. Tez No: 618841
  2. Yazar: CEMALETTİN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spor ulusal ve uluslararası alanda birçok yarışma türü ile dünyada süreklilik arz eden organizasyonlar bütünü haline gelmiştir. Bu nedenle dünya üzerindeki tüm spor organizasyonları ve bu organizasyonu oluşturan klüpler, ligler, spor yarışmaları spor olgusunun kuralları etrafında bir araya gelmektedirler. Spor yönetiminin diğer birçok yönetim biliminin alanına girmesi ile hitap ettiği alan genişlemektedir. Spor yönetimini diğer yönetim bilimlerinden ayıran spor bilimine ait işlerin amaçların ve spora has olan ihtiyaç ve şartların farklı olmasıdır. Bu farklılık sporun amaçlarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak yönetilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu sebeble spor yönetimi ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Türk spor yönetiminde yönetime katılım ve çalışan tutumları Antalya, Isparta ve Burdur illerinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının görüşleri ele alınarak incelenmiştir. Çalışanların yönetime katılım algıları ile tutum düzeylerinin, yaş, cinsiyet, mezuniyet alanı, idari görev, mesleki statü, meslek tecrübesi, bağlı bulunulan il türüne göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık gösterip göstermediği; çalışanların yönetime katılım düzeyleri ile tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektedir. Araştırma sonucuna göre çalışanların işe bağlılık, ekip çalışması, destekleyici iklim ve iletişim boyutlarındaki görüşlerine cinsiyet değişkenine göre bakıldığında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır (P0,05). Mezuniyet alanı değişkeninde anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Sports has become a whole of organizations that are continuing in the world with many competition types both nationally and internationally. For this reason, all sports organizations around the world and the clubs, leagues, sports competitions that make up this organization come together around the rules of the phenomenon of sports. The area that sports management addresses with the introduction of many other management sciences is expanding. What distinguishes sports management from other management sciences is that the goals of sports science and the needs and conditions specific to sports are different. This difference has made it necessary to manage the sport in accordance with its goals and needs. For this reason, sports management has emerged. In this study, participation in the management and employee attitudes in Turkish sports management were examined by discussing the opinions of the employees of the Provincial Directorate of Youth Services and Sports in Antalya, Isparta and Burdur provinces. Whether employees' perceptions of participation in management and their attitude levels show a statistically significant difference according to age, gender, graduation area, administrative task, professional status, professional experience, and the type of province they are connected to; examines whether there is a significant relationship between the attendance levels of the employees and their attitudes. According to the results of the research, it was found that there was a significant difference when the opinions of the employees in terms of loyalty, teamwork, supportive climate and communication were examined according to the gender variable (P 0.05). No significant differences were found in the variable of graduation field.