Spor teşkilatlarında çalışan personelin örgütsel vatandaşlık davranışlarının incelenmesi
Examination of organizational citizenship behavior of staff working in sports organizations
- Tez No: 769472
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı spor teşkilatlarında çalışan personelin örgütsel vatandaşlık düzeylerinin incelenmesidir. Betimsel ve ilişkisel tarama modeli ile basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın evrenini spor teşkilatları çalışanları oluştururken örneklemini ise, Adana, Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Edirne, Isparta, İzmir, Kırıkkale, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Tokat, Uşak ve Zonguldak illerinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan kurumlarda çalışan 513'ü kadın 398'e erkek olmak üzere toplam 911 çalışan oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak Podsakoff, MacKenzie, Moorman ve Fetter (1990) tarafından geliştirilen, Bitmiş, Sökmen ve Turgut (2014) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 26.0 kullanılmıştır. İstatistik programında yapılan incelemeler sonucunda örgütsel vatandaşlık ölçeğinde yer alan alt boyutlara ilişkin puan ortalamalarının normal dağılım göstermediği tespit edilmiş ve ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U Testi, ikiden fazla grubun karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis Testi'nden yararlanılmıştır. Kruskal- Wallis testinden anlamlı farklılığın tespit edildiği durumlar ise ikili karşılaştırmaların gözlemnebilmesi için Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Toplam 911 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan toplam 911 personelin katılım sağladığı bu araştırmada sonuç olarak; Spor teşkilatı çalışanlarının mesleki hizmet sürelerinin arttıkça örgtüsel vatandaşlık davranışlarının da arttığı tespit edilirken, bu kurumlarda çalışan personellerin örgütsel vatandaşlık davranışları sözleşmeli ya da kadrolu olarak çalışma şekiline göre değişmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the organizational citizenship levels of personnel who working in sport organizations. The universe of the research, which was carried out using the descriptive and relational scanning model and the simple random sampling method, consisted of the employees of sports organizations, and the sample was Adana, Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Edirne, Isparta, İzmir, Kırıkkale, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Tokat, Uşak, and Zonguldak provinces, a total of 911 employees, 513 women and 398 men, work in institutions affiliated to the Ministry of Youth and Sports. Organizational citizenship behavior scale developed by Podsakoff, MacKenzie, Moorman, and Fetter (1990) and adapted into Turkish by Bitmiş, Sökmen and Turgut (2014) was used as a data collection tool within the scope of the research. SPSS 26.0 was used in the analysis of the obtained data. As a result of the examinations made in the statistics program, it was determined that the mean scores of the sub-dimensions in the organizational citizenship scale did not show a normal distribution, and the Mann-Whitney U Test was used for pairwise group comparisons, and the Kruskal-Wallis Test for comparisons of more than two groups. Bonferroni correction was made in order to observe pairwise comparisons in cases where a significant difference was detected from the Kruskal-Wallis test. As a result of this research, in which a total of 911 personnel working in 911 Provincial Directorates of Youth and Sports participated; While it was determined that the organizational citizenship behaviors of the employees of the sports organization increased as the duration of their professional service increased, it was concluded that the organizational citizenship behaviors of the personnel working in these institutions did not change according to the way they work on a contracted or permanent basis.