Aktivite temelli ofislerin (ATO) iç mekan tasarım prensiplerinin değerlendirilmesi
The evaluation about interior design principles of activity based offices (ABO)
  1. Tez No: 789365
  2. Yazar: KEREM BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ZEYNEP KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rekabet ortamının teknolojik gelişmeler ışığında küresel ölçekte genişlemesi ve sınır tanımaz boyutlara ulaşması ile günümüz organizasyon yapıları daha karmaşık ve esnekliğe daha çok ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Geçmişten günümüze ulaşan mekan kullanım yöntemleri, ihtiyaçlar ve beklentiler karşısında değişime uğramış, geleneksel ofis düzenleri sorgulanır olmuştur. Bu durum, organizasyonların sahip olduğu ofis düzenlerinde yenilikçi yaklaşımları düşünmesi gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Çalışma kapsamında bu yenilikçi ofis yaklaşımlarından biri olan ve literatürde; faaliyet tabanlı ofis, aktivite bazlı çalışma, aktivite tabanlı ofis vb. isimlerle yer alan aktivite temelli ofisler (ATO) ele alınmaktadır. İç mekan tasarım prensipleri çerçevesinde incelenen ATO'lar; zamansal ve mekânsal seçim esnekliği tanıyan, farklı iş aktivitelerine ve bireysel tercihlere uygun mekân çeşitliliğinin sağlandığı, güncel bilgi ve bilişim teknolojileri ile donatılmış, hiyerarşik düzenin fiziksel ayrımla tanımlanmadığı, bireylerin ikamet ettiği ofis birimleri yerine tüm ofisin bütün bireylere ortak kullanım hakkı tanıdığı ofisler olarak tanımlanmaktadır. Ofis kullanıcılarına hacimsel ölçek, mobilya ve kullanım şekli, teknolojik ve atmosferik özellikler vb. mekana ve donatılara ait seçenekler sunulmaktadır. Bu kullanım yaklaşımı ile ATO'lar çeşitliliği, esnekliği ve paylaşımı desteklemektedir. Çalışmada nitel araştırma deseni ile mevcut literatür taraması yapılmış, her türlü yazılı kaynak, internet verisi kullanılarak alt başlıklar oluşturulmuştur. Ofis kullanım yöntemlerindeki değişimlerin ve değişime etki eden faktörlerin incelemesi yapılarak bu değişimin bir yansıması olan yenilikçi ofis yaklaşımları araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, yenilikçi ofis yaklaşımlarından olan ve tezin ana konusunu oluşturan ATO'ların kavramsal alt yapısına, ofis iç mekan tasarım prensiplerine, ATO ile ilişkilendirilen diğer ofis yaklaşımlarına ve ATO'ların hedeflerine yer verilmiştir. Teorik alt yapıyı desteklemesi amacıyla ATO anlayışı ile tasarlanmış yedi farklı ofis iç mekanı analiz edilerek mekansal boyut özellikleri bazında hazırlanan çizelgeler ile incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Günümüz koşulları ve iş kültüründe meydana gelen değişimlerin, organizasyonları yeni ve avantajlı olana uyum sağlamaya zorladığı gerçeği ve tüm bu araştırmaların ışığında; ATO'ların bundan sonraki süreçte çokça tercih edilen bir sistem olarak ofis iç mekan tasarımlarında yerini alacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın, Türkiye'de bulunan kurumsal firmaların ATO sistemine geçiş yapmalarını teşvik ederek işlerini kolaylaştırması ve bu kapsamda tasarımcılara yol gösteren derleyici bir kaynak olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's organizational structures have become more complex and flexible with the expansion of the competitive environment on a global scale reaching unlimited dimensions in the light of technological developments. Space usage methods from the past have changed in the face of needs and expectations, and traditional office layouts have become questionable. This situation has led to the emergence of innovative approaches in the office layouts of organizations. Within the scope of the study, one of these innovative office approaches called activity based offices (ABO) are discussed which; in literature, are named as operation based offices, activity-based workspaces, etc. ABO's which are examined within the framework of interior design principles are defined as offices that allow temporal and spatial flexibility of choice, provide a variety of spaces suitable for different business activities and individual preferences, equipped with up-to-date information and information technologies, where the hierarchical order is not defined by physical separation and where the entire office has the right of everyday use to all individuals instead of the office units where individuals reside. Spatial and instrumental options such as volumetric scale, furniture and usage style, and technological and atmospheric features are offered to office users. With this usage approach, ABO's support diversity, flexibility and sharing. A qualitative research design was used in the study, and sub-headings were created by using all kinds of written sources and internet data with the existing literature review. Innovative office approaches, which reflect this change, were investigated by examining the changes in office usage methods and the factors affecting the change.Within the scope of the study, the conceptual infrastructure of ABO's, which is one of the innovative office approaches and the main subject of the thesis; office design principles, other office approaches associated with ABO, and the objectives of ABO's are included.In order to support the theoretical infrastructure, seven different office interiors designed with the understanding of ABO were analyzed and their analysis was carried out with charts prepared on the basis of spatial dimension properties. In the light of all these researches and the fact that today's conditions and changes in business culture forces organizations to adapt to the new and advantageous; it is thought that ABO's will take their place in office interior designs as a highly preferred system in the future. In this context, it is aimed that the study will facilitate the work of corporate companies in Turkey by encouraging them to switch to the ABO system, and in this context, it will be a compiler resource that guides designers.