Spektral kümeleme ve farklı uzaklıklık fonksiyonlarının spetral kümelemeye etkisinin incelenmesi
Spectral clustering and investigation of the effect of different distance functions in spectral clustering
- Tez No: 789380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY İLONA TELSİZ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde spektral kümeleme ve farklı uzaklık fonksiyonlarının spektral kümelemeye etkisi incelenecektir. Spektral kümelemede kullanılan Öklid metriği yerine farklı uzaklık fonksiyonları ele alarak daha başarılı bir kümeleme elde edip edilemeyeceğini örnek veri setleri üzerinden incelenecektir. Birinci bölümde spektral kümelemenin tarihinden bahsedilecek ve spektral kümelemeye giriş yapılacaktır. İkinci bölümde benzerlik grafları anlatılacaktır. Üçüncü bölümde Laplasyen matrisleri anlatılacaktır. Dördüncü bölümde graf kesitleri incelenecektir. Beşinci bölümde spektral kümeleme algoritmalarını anlatılacaktır. Altıncı bölümde ise Python ile 3 veri seti üzerinde farklı uzaklık fonksiyonları ele alınarak uygulama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spectral clustering and the effect of different distance functions in spectral clustering will be examined. Instead of the Euclidean metric used in spectral clustering, it will be examined on sample data sets whether a more successful clustering can be obtained by considering different distance functions. In the first chapter, the history of spectral clustering will be mentioned and an introduction to spectral clustering will be made. In the second part, similarity graphs will be explained. In the third chapter, Laplacian matrices will be explained. In the fourth chapter, graph partitioning will be examined. In the fifth chapter, spectral clustering algorithms will be explained. In the sixth chapter, different distance functions will be handled with Python on 3 data sets and an application will be made.