Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören yenidoğanların cilt florasında üreyen malassezia türleri ve etki eden faktörler
Malassezia species grown in the skin flora of newborns treated in the neonatal intensive care unit and affecting factors
  1. Tez No: 789392
  2. Yazar: MEHMET OKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Malassezia mayaları hem yetişkinlerin hem de yenidoğanların normal cilt florasında bulunan, üremesi lipide bağımlı olan lipofilik kommensal maya mantarlarıdır. Hem yetişkinlerde hem de yenidoğanlarda fırsatçı enfeksiyonlara neden olmaktadır. Yenidoğan döneminde birçok farklı nedenle yüksek Malassezia kolonizasyonu görülmektedir. Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki yenidoğanlarda Malassezia kolonizasyonu araştırılmıştır. Çalışmamız; 1 Ocak 2021- 1 Ocak 2022 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesin'de takip edilen 150 yenidoğan üzerinde yapılmıştır. Yenidoğanlardan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatışlarından sonraki 24-48 saat içinde örnekler alınmıştır. 150 yenidoğanın alın, yanak ve göğüslerinden steril pamuklu eküvyonla cilt sürüntü örnekleri alınmıştır. Alınan örnekler mDixon agar besiyesine ekilerek iki hafta 32C'de, nemli etüvde inkübasyona bırakılmıştır. Üreme görülen koloniler nativ mikrokopik inceleme ile maya olarak doğrulandıktan sonra Sabouraud'un dektrozlu agar (SDA) besiyerine ekilmiştir. Bir hafta süre ile aynı şartlarda inkübe edilen örnekler, SDA besiyerinde üremenin olmamasını takiben, tween asimilasyonları (%10 Tween 20, %0.5 Tween 40, %0.5 Tween 60, %0.1 Tween 80) ile tiplendirilmiştir. Örnek alınan 150 yenidoğanın 50'sinde (%33,3) hem alın hem yanak hem de göğsünde üreme olmuştur. Malassezia üremesi olan yenidoğanların her 3 vücut bölgesinden aynı tür Malassezia izole edilmiştir. Malassezia üremesi saptanan 50 yenidoğanda 16 (%32) Malassezia furfur, 13 (%26) Malassezia sympodialis, 9 (%18) Malassezia restricta, 6 (%12) Malassezia obtusa, 6 (%12) Malassezia globosa izole edildi. 150 yenidoğanın 50'sinde (%33,3) kolonizasyon bulundu. Örnek alınan 150 yenidoğandan 30'u (%20) flukonazol profilaksisi almaktaydı. Flukonazol profilaksisi alan 30 yenidoğanın 3'ünde (%10) Malassezia üremesi oldu. Flukonazol profilaksisi almayan 120 yenidoğanın 47'sinde (%39,1) Malassezia üremesi oldu. Çalışmamız sonucunda flukonazol profilaksisi ve örnek alım yaşı yenidoğan kolonizasyonunda istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Yenidoğanlarda flukonazol profilaksisi alımının Malassezia kolonizasyonu açısından koruyucu olduğu bulundu. Ayrıca yenidoğanların yaşla beraber cilt kolonizasyonlarının arttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Malassezia yeasts are lipophilic, lipid-dependent, lipophilic commensal yeast fungi found in the normal skin flora of both adults and newborns. They cause opportunistic infections in both adults and newborns. The neonatal period is the 28-day period after birth. During this period, newborns have high Malassezia colonization for many different reasons. In our study, Malassezia colonization was investigated in newborns in the neonatal intensive care unit. Our study was conducted on 150 newborns followed up in the Neonatal Intensive Care Unit of Pamukkale University Hospital between January 1, 2021 and January 1, 2022. Samples were taken from newborns within 24-48 hours after their admission to the Neonatal Intensive Care Unit. Skin swabs were taken from the forehead, cheeks and breasts of 150 newborns with sterile cotton swabs. Neonates with skin infections and open wounds on the skin were not included in the study. The sex, weight at the time of sampling, age at the time of sampling (in days), whether the newborns were receiving total parenteral nutrition at the time of sampling, whether the newborns were receiving fluconazole prophylaxis at the time of sampling, and mode of delivery were noted. The samples were sown on mDixon agar medium and incubated in a humid oven at 32C for two weeks. After the colonies were confirmed as yeast by native microcopic examination, they were inoculated on Sabouraud's dextrose agar (SDA) medium. The samples incubated under the same conditions for one week were typed by tween assimilations (10% Tween 20, 0.5% Tween 40, 0.5% Tween 60, 0.1% Tween 80) following the absence of growth on SDA medium. Of the 50 newborns sampled, both forehead, cheek and chest samples grew. There was no growth in the forehead, cheek and chest of 100 newborns sampled. The same species of Malassezia was isolated from all 3 body parts of the newborns with Malassezia growth. In 50 newborns with Malassezia growth, 16 (32%) Malassezia furfur, 13 (26%) Malassezia sympodialis, 9 (18%) Malassezia restricta, 6 (12%) Malassezia obtusa and 6 (12%) Malassezia globosa were isolated. Colonization was found in 50 (33.3%) of 150 newborns. Of the 150 newborns sampled, 30 (20%) were receiving fluconazole prophylaxis and 120 (80%) were not receiving fluconazole prophylaxis. Malassezia grew in 3 (10%) of 30 newborns receiving fluconazole prophylaxis. Of 120 newborns who did not receive fluconazole prophylaxis, 47 (39.1%) grew Malassezia. As a result of our study, fluconazole prophylaxis and age at sampling were statistically significant in neonatal colonization (p0.05). Fluconazole prophylaxis was found to be protective against Malassezia colonization in newborns. It was also found that skin colonization of newborns increased with age.