Omuz sıkışma sendromlu hastalarda akromion kesit alanı, akromial indeks, lateral akromial açı ve kritik omuz açısının cinsiyetler arası karşılaştırılması
Gender comparison of acromion section area,acromial index,lateral acromial angle and critical shoulder angle in patients with shoulder impingement syndome
- Tez No: 789391
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Omuz sıkışma sendromu (OSS), herhangi bir sebepten dolayı subacromial aralığın daralması sonucunda buradaki tendonların sıkışmasıdır. OSS tipik olarak omuz bölgesinde güçsüzlük ve/veya ağrıya, etkilenen omuzda hareket kaybına ve uyku güçlüğüne yol açar. Acromion'daki osteofitler, hipertrofik değişiklikler, kemik spurları omuz sıkışma sendromunun major nedeni olarak bilinmektedir. Bu sendrom Neer tarafından acromion'un 1/3 anterior kısmının inferior yüzeyi ile art. acromioclavicularis'in inferior yüzü altında rotator kılıf tendonlarının ve m. biceps brachii'nin caput longum parçasının omuzun fleksiyon ve iç rotasyon pozisyonunda sıkışması olarak tanımlanmıştır. Neer, OSS'yi ekstrinsik ve intrinsik olmak üzere iki grupta sınıflandırmıştır. İntrinsik faktörler rotator kılıf kaslarının arteriel beslenmesindeki problemler, kemiklerde dejeneratif ve anatomik değişiklikler nedeniyle subacromial aralıkta oluşan problemlerdir. Ekstrinsik faktörler ise statik ve dinamik stabilizasyonu sağlayan kaslarda imbalans, scapula çevresi kasların kontraksiyon problemleri, postüral bozukluklar, omuz ekleminde overuse sendromu, posterior kapsülde gerginlik kaynaklı olabilir. Acromion, arcus coracoacromialis'in klinik olarak önemli bir anatomik özelliğidir. Arcus coracoacromialis'in ilişkisini bozan herhangi bir anormallik OSS'ye yol açabilir. Omuz biyomekaniği cinsiyetler arasında önemli ölçüde farklılık göstermekte olup erkeklerin daha fazla güce sahip olduğu ve kadınların daha fazla dayanıklılık sergilediği de bilinmektedir. Bu çalışmada OSS'li hastaları cinsiyetler arası karşılaştırmak ve cinsiyet faktörünün etkisini araştırmak için MRG'de acromial kesit alanı, lateral acromial açı, kritik omuz açısı ve acromial indeks değerleri incelenerek kadın ve erkek cinsiyette değerlendirilmiştir. Lateral acromial açı ve acromion kesit alanı cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Shoulder impingement syndrome (SIS) is the compression of the tendons due to the narrowing of the subacromial space for any reason. SIS typically causes weakness and/or pain in the shoulder area, loss of mobility in the affected shoulder, and difficulty in sleeping. Osteophytes, hypertrophic changes, and bone spurs in acromion are known as the major causes of shoulder impingement syndrome. This syndrome was defined by Neer as the compression of the rotator cuff tendons and the long head of the biceps brachii muscle during flexion and medial rotation of the shoulder under the inferior surface of the 1/3 anterior part of the acromion and the inferior surface of the acromioclavicular joint. Neer classified SIS into two groups as extrinsic and intrinsic. Intrinsic factors are the problems in the arterial supply of the rotator cuff muscles and problems in the subacromial space due to degenerative and anatomical changes in the bones. Extrinsic factors can be caused by imbalance in the muscles that provide static and dynamic stabilization, contraction problems of the muscles around the scapula, postural disorders, overuse syndrome in the shoulder joint, tension in the posterior capsule. The acromion is a clinically important anatomical feature of the coracoacromial arch. Any abnormality that impairs the relationship of the coracoacromial arch can lead to SIS. Shoulder biomechanics significantly differs among genders, and it is also known that men have more strength and women exhibit more endurance. In this study, the acromion cross- sectional area, lateral acromial angle, critical shoulder angle and acromial index values were examined in MRI in order to compare the patients with SIS among genders and to investigate the effect of the gender factor. Lateral acromial angle and acromial cross-sectional area showed statistically significant differences between genders (p0.05).