Ulaştırma modeli: Python ile gerçek bir hayat uygulaması
Transportation model: A real life application with python
  1. Tez No: 789405
  2. Yazar: DALYA DURAID HAQI AL-MOMAYEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Ulaştırma modeli, Doğrusal Programlama modelinin özel bir şeklidir. Bu modelde, malların kaynaklardan (arz merkezi) hedeflere (talep merkezi) taşınmasıyla ilgilenilir. Hedeflerin talep gereksinimleri ve kaynakların arz miktarlarında denge sağlanmalıdır. Ulaştırma modelinde amaç, her bir kaynaktan her bir hedefe yapılan taşımaların toplam maliyetini minimum yapacak taşıma miktarını belirlemektir. Yani ulaştırma maliyetinin optimizasyonudur. Ulaştırma modelleri, güncel hayatta yaygın biçimde kullanılmaktadır. Çok sayıda değişken ve kısıtlamaya sahip olabilen bu problemleri hatasız ve kısa sürede çözmek önemlidir. Bilgisayar yazılım programlarının hızlı gelişimi sayesinde çeşitli paket programları ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, ulaştırma modelleri ve çözüm yöntemleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Daha sonra, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) internet sitesindeki bilgilerden derlenen veri seti kullanılarak bir ulaştırma modeli kurulmuştur. Kurulan bu model Python, R ve Excel programları ile çözümlenmiş ve sonuçlar karşılaştırılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The transportation model is a special form of the Linear Programming model. In this model, it deals with the movement of goods from sources (supply center) to destinations (demand center). A balance must be struck between the demand requirements of the targets and the supply of resources. In the transportation model, the aim is to determine the amount of transportation that will minimize the total cost of transportation from each source to each destination. In other words, it is the optimization of the transportation cost. Transportation models are widely used in daily life. It is important to solve these problems, which can have many variables and restrictions, without errors and in a short time. Thanks to the rapid development of computer software programs, various package programs have been introduced. In this study, information about transportation models and solution methods is given. Later, a transportation model was established using the data set compiled from the information on the Turkish Hard Coal Institution (TTK) website. This established model was analyzed with Python, R and Excel programs and the results were compared and suggestions were made.