Parvoviral enteritisli köpeklerde parvulyte jelin® etkinliğinin araştırılması
Research of effectiveness of parvulyte gel® in dogs with parvoviral enteritis
  1. Tez No: 789404
  2. Yazar: DERYA KAMÇICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada parvoviral enteritli köpeklerde Parvulyte®'ın etkinliğinin ortaya konulması amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Kliniği ve İzmir ilinde bulunan özel veteriner kliniklerine getirilen ve yapılan klinik muayene ve immunokromatografik hızlı test kitleri sonucunda parvoviral enterit tanısı konan 14 köpek oluşturdu. Parvoviral enterit tanısı konulduktan sonra köpekler sıvı tedavisi+vitamin-mineral-elektrolit-aminoasit takviyesi+pantoprazol+sefazolin sodyum+maropitant sitrat (Grup I, n=7) ve sıvı tedavisi+vitamin-mineral-elektrolit-aminoasit takviyesi+pantoprazol+sefazolin sodyum + maropitant sitrat+Parvulyte® (Grup II, n=7) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba 7 günlük tedavi uygulandı. Grup II'deki köpeklerde lenfosit sayısında artış sağlandığı, antikor titrelerinde daha hızlı bir yükselmenin olduğu ve oluşturulan dışkı skorlama tablosuna göre klinik iyileşmenin daha hızlı olduğu gözlendi. Sonuç olarak Parvulyte®'ın parvoviral enteritli köpeklerde klinik iyileşmeyi hızlandırarak hospitalizasyon süresini kısalttığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to demonstrate the efficacy of Parvulyte® in dogs with parvoviral enteritis. The animal material of the study consisted of 14 dogs that were diagnosed with parvoviral enteritis as a result of clinical examination and immunochromatographic rapid test kits brought to Afyon Kocatepe University Veterinary Health Application and Research Center Internal Diseases Clinic and private veterinary clinics in Izmir. After the diagnosis of parvoviral enteritis, dogs were treated with fluid therapy+vitamin-mineral-electrolyte-amino acid supplementation+pantoprazole+cefazolin sodium+maropitant citrate (Group I, n=7) and fluid therapy+vitamin-mineral-electrolyte-amino acid supplementation+pantoprazole +cefazolin sodium + maropitant citrate+Parvulyte® (Group II, n=7). Both groups were treated for 7 days. It was observed that the dogs in Group II had an increase in the lymphocyte count, a faster increase in antibody titers, and a faster clinical recovery compared to the stool scoring table created. As a result, it was concluded that Parvulyte® accelerated the clinical recovery and shortened the hospitalization time in dogs with parvoviral enteritis.