14- 16 yaş erkek futbolcularda sanal ortamda yapılan core antrenmanların bazı motor yetilere etkisi
The effects of core training in virtual environment on some motor skills of 14-16 age male footballers
- Tez No: 789411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Başakşehir ilçesinde bulunan Fenerbahçe spor okullarında futbol oynayan 14 – 16 yaş erkek oyuncuların yaptığı 8 haftalık core antrenmanın bazı motor yetilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada İstanbul/ Başakşehir İlçesi Fenerbahçe spor okullarında futbol oynayan 100 erkek oyuncu içerisinde 14 -16 yaş arasında ki olan 17 erkek oyuncu gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırmada, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), sürat, koordinasyon, top kontrol becerisi ve anaerobik güç ölçümü amacıyla Hüfa (Hacettepe Üniversitesi Futbol Araştırma) testi toplu ve topsuz olarak, patlayıcı güç (çabuk kuvvet)'i ölçmek amacıyla durarak uzun atlama ve core kuvvetini ölçmek amacıyla sağlık topu fırlatma testleri ile sürat, branşa özgün beceri ve koordinasyon, patlayıcı güç (çabuk kuvvet) ve core kuvveti farklarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma grubundan elde edilen verilerin analizinde elektronik yazılım ile test sonuçlarının normalliğini test etmek amacıyla Shapiro-Wilk testi yapılmış, histogram grafikleri, çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Sonucun normalliği nedeniyle betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum), ilişkili örneklemler t testi hesaplanmıştır. Araştırma kapsamında verileri analiz etmede IBM SPSS 25 yazılımından yararlanılmış ve p < 0.05 anlamlılık seviyesinde değerlendirilmiştir. Analizlerin sonuçlarına göre hüfa top sürme ile ve hüfa topsuz koşu, durarak uzun atlama ve sağlık topu fırlatma (öne,arkaya ve sağ tarafa) ön test ve son test değerlerinin sonucunda anlamlı farklılık gözlemlenmiştir (p0,05). Bu yapılan araştırmada ve literatürün vermiş olduğu bilgiler ışığında core antrenmanın performansı koruma ve ilerletmede fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of 8-week core training on some motor abilities of male players aged 14-16 playing football in Fenerbahçe sports schools in Başakşehir district. In this research, 17 male players aged between 14 and 16 years out of 100 male players playing football in Fenerbahçe sports schools in Istanbul / Başakşehir district participated voluntarily. In the research, Hüfa (Hacettepe University Football Research) test was used to measure height, weight, body mass index (BMI), speed, coordination, ball control skills and anaerobic power, with and without the ball, running and short distance. The differences in speed, branch-specific skill and coordination, explosive power (fast strength) and core strength were evaluated with the standing long jump test to measure explosive power (fast power) and medicine ball throwing tests to measure core strength. In the analysis of the data obtained from the research group, Shapiro-Wilk test was performed to test the normality of the data in electronic environment, histogram graphs, skewness and kurtosis values were examined. Due to the normality of the result, descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum), related samples t-test were calculated. IBM SPSS 25 software was used to analyze the data within the scope of the research and was evaluated at p < 0.05 significance level. According to the results of the analysis, a significant difference was observed in the results of the pre-test and post-test values of running with and without a ball, standing long jump and throwing medicine ball (forward, backward and right side) (p0.05). In the light of this research and the information given in the literature, it is thought that core training will be beneficial in protecting and improving performance.