İnsansız hava aracı ile yabancı ot ilacı uygulamasındaki optimum çalışma parametrelerinin belirlenmesi
Determination of optimal working parameters with unmanned aerial vehicles in weed management
- Tez No: 789410
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BEHİÇ TEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tarımsal üretimde kullanılmakta olan geleneksel yöntemlerin yerine akıllı tarım teknolojilerinin kullanılması artan bir eğilim göstermektedir. Bu teknolojilerin arasında, sivil kullanımına izin verilmesi ile birlikte yer alan insansız hava araçları (İHA)'dır. İHA'ların tarımda kullanımı uzaktan algılama tekniği ile veri toplama ve girdi uygulama olmak üzere iki başlık altında sınıflandırılabilir. Geleneksel tarımda pestisitlerin uygulanması kendi yürür veya traktöre bağlı pülverizatörler aracılığıyla karadan, uçak veya helikopter ile havadan yapılabilmektedir. Akıllı tarımda ise pestisitlerin uygulanmasında diğer yöntemlere göre çeşitli üstünlükleri bulunduğu öngörülen İHA kullanılmaktadır. Ancak etkili mücadele için doğru kullanım parametreleri ve biyolojik etkinliği sorgulanmaktadır. Bu amaçla farklı çalışma parametreleri (uçuş hızı, uçuş yüksekliği, damla çapı) denenerek, suya duyarlı kağıtlar yardımıyla kaplama oranı dikkate alınarak optimum değerler belirlenmiştir. Bu optimum değerlerle mısır bitkisinde yaygın olarak kullanılan herbisitler 180 da alanda uygulanmıştır. Ayrıca söz konusu herbisitler tarla pülverizatörü ile de aynı arazide 85 da alana uygulanıp sonrasında her iki uygulamanın biyolojik etkinlikleri aynı arazide hiçbir uygulama yapılmayan 10 da araziye göre değerlendirilmiştir. Ölçülen değerlere uygulanan istatistiki analizler, İHA ile ilaçlamanın biyolojik etkinliğini %90,98, aynı arazide kullanılan tarla pülverizatörünün etkinliğini ise %94,33 olarak ortaya koymuştur. Çalışma, herbisitlerin uygulanmasında İHA'nın da doğru uçuş parametreleri ile başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of smart agriculture technologies instead of traditional methods used in agricultural production shows an increasing trend. Among these technologies is unmanned aerial vehicles (UAV), which is allowed to be used by civilians. The use of UAVs in agriculture can be classified under two headings as data collection and input application with remote sensing technique. Application of pesticides in traditional agriculture can be done from the ground by self-propelled or tractor-mounted sprayers, or from the air by plane or helicopter. In smart agriculture, on the other hand, UAV, which is predicted to have various advantages over other methods, is used in the application of pesticides. However, correct usage parameters and biological effect are questioned for successful management. For this purpose, different operating parameters (flight speed, flight height, drop diameter) were tried and optimum values were determined by considering the coating rate with the help of water sensitive papers. With these optimum values, herbicides, which are widely used in maize, were applied in 180 da area. In addition, the aforementioned herbicides were applied to an area of 85 da on the same land with a field sprayer, and then the biological effect of both applications were evaluated according to the field in 10 decares where no application (untreated control) was made in the same field. Statistical analyzes applied to the measured values revealed that the biological effect of the pesticides with the UAV was 90.98%, and the effect of the field sprayer used in the same field as 94.33%. The study reveal that the UAV can be used successfully with the right flight parameters in the application of herbicides.