Üniversiteli kız öğrencilerin çevrim içi cinsel şiddet deneyimleri ve baş etme yöntemlerinin belirlenmesi
Online sexual violence experiences of female university students and determination of coping methods
- Tez No: 789412
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Araştırmada, üniversiteli kız öğrencilerin çevrim içi cinsel şiddet deneyimleri ve baş etme yöntemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Çalışma, tanımlayıcı ilişkisel türdedir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki üniversitelerin ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim gören 3.897.140 kız öğrenci, örneklemini ise kartopu örnekleme yöntemi ile toplanan 604 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler Google Form üzerinden, Katılımcı Tanıtım Formu ve SZBÇÖ ile toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık katsayıları, Tek yönlü varyans, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U, Ki-kare analizi, Kolmogorov-Smirnov ve Student t testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada öğrencilerin sosyal ağları daha çok film izleme/müzik dinleme amaçlı kullandıkları ve dörtte birinin çevrim içi cinsel şiddeti deneyimlediği saptanmıştır. Öğrencilerin en çok maruz kaldığı çevrim içi cinsel şiddet deneyimi“Rahatsız edecek şekilde cinsel içerikli mesaj/e-mail/fotoğraf/video alma”ve“Numara gizlenerek aranıp, rahatsız edici müstehcen sesler çıkarılma”dır. Çevrim içi cinsel şiddetin en çok uygulandığı platformun Instagram olduğu ve çoğunlukla yabancı kişilerce uygulandığı saptanmıştır. Çevrim içi cinsel şiddete maruz kalan öğrencilerin SZBÇÖ puanları değerlendirildiğinde Sosyal Destek ve Yardım Arama alt boyut puanlarının ortalamanın altında Mücadele Etme ve Çevrim İçi Güvenlik alt boyut puanlarının ise ortalamanın üstünde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to determine the online sexual violence experiences and coping methods of female university students. Material and Method: The study is of descriptive relational type. The universe of the research consists of 3.897.140 female students studying at the associate and undergraduate level of universities in Turkey, and the sample consists of 604 students collected by the snowball sampling method. In the study, data have been collected via Google Form, Participant Introduction Form and SZBÇÖ. In the analysis of the data, arithmetic mean, standard deviation, skewness and kurtosis coefficients, One-way variance, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U, Chi-square analysis, Kolmogorov-Smirnov and Student t-test have been used. Results: In the study, it was determined that students use social networks mostly for watching movies/listening to music and one-fourth of them experienced sexual violence online. The most common experience of online sexual violence that students are exposed to is“Receiving disturbingly sexually explicit messages/e-mails/photos/videos”and“Receiving calls from hidden phone numbers and disturbing obscene sounds”. It has been determined that the platform where online sexual violence is most applied is Instagram and it is mostly applied by foreign people. Evaluating the SZBÇÖ scores of the students who were exposed to online sexual violence, it was seen that the Social Support and Help-seeking sub-dimension scores were below the average, while the Struggling and Online Security sub-dimension scores were above the average.