Lateral epikondilopatili hastalarda hareketle mobilizasyon ve eswt tedavi modalitelerinin karşılaştırılması.
Lateral epikondilopatili hastalarda hareketle mobilizasyon ve eswt tedavi modalitelerinin karşilaştirilmasi.
  1. Tez No: 789413
  2. Yazar: MUHAMMED ENES ARICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL DÜRÜSTKAN ELBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızda lateral epikondilopatili hastalarda hareketle mobilizasyon ve ESWT yöntemlerinin kıyaslanıp ağrı, hareket kısıtlılığı, fonksiyonellik, kasın viskoelastik özelliği ve kuvvet kaybı üzerinde etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Polikliniğine başvuran lateral epikondilopati tanılı 18-65 yaş arası gönüllü 57 hasta 4 gruba randomize edildi. 1. Hareketle Mobilizasyon Grubu: Lateral kaydırma hareketi devam ederken hastadan aktif olarak dumbell ile 3 set 10 tekrarlı el bileği ekstansiyonu yapması istendi. 2. ESWT grubu: Frekans: 90 Hz, atım hızı: 10 atım: 1500 şeklinde kullanıldı. 3. Hareketle Mobilizasyon Tekniği ve ESWT grubudur. 4. Kontrol Grubu: Kuvvetlendirme (Eksentrik) ve germe egzersizleri, cold pack (15dk) uygulandı.Kontrol grubuna uygulanan yöntemler diğer gruplarda da uygulanmıştı 4 grup haftada 2 olmak üzere 3 hafta tedavi edildi. Hastalara tedavi öncesi ve sonrası Görsel Analog Skala (GAS) ile ağrı şiddeti, Jamar el dinamometresi ile maksimum kavrama kuvveti, Myoton® ile kasın viskoelastik özelliği, fonksiyonun değerlendirilmesi için PRTEE-T anketi, üst ekstremite Y dinamik denge testi ve kapalı kinetik zincir testi uygulandı ve ölçümler kaydedildi. İstatistik değerleri sonucunda gevşeme ve sünme değerleri hariç tüm parametrelerde grupiçi anlamlı iyileşmeler gözükmüştür. Gevşemede kontrol grubu, sünmede hiçbir grup anlamlı bulunmamıştır. Gruplararası karşılaştırmada ağrı(istirahat,hareketle,gece), PRTEE(ağrı skoru), Y dinamik denge testinde hareketle mobilizasyon grubu diğer gruplardan üstün çıkmıştır. El bileği fleksiyon-ekstansiyon, CKCUES testinde hareketle mobilizasyon + ESWT grubu diğer gruplardan üstün çıkmıştır. PRTEE(fonksiyon, toplam skorları), kas elastisitesi ve kavrama kuvvetlerinde(ağrısız + maksimum) hareketle mobilizasyon ve hareketle mobilizasyon + ESWT grubu diğer gruplardan üstün çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study it was performed to compare the methods of mobilization with movement and ESWT in patients with lateral epicondylopathies and to determine their effects on pain, limitation of movement, functionality, viscoelasticity of the muscle and loss of strength. 57 volunteer patients aged 18-65 years with lateral epicondylopathies who applied to our outpatient clinic were randomized into 4 groups. 1. Movement Mobilization Group: While the lateral shifting movement continued, the patient was asked to actively perform 3 sets of 10 repetitive wrist extensions with dumbbells. 2. ESWT group: Frequency: 90 Hz, pulse rate: 10 beats: 1500. 3. Movement Mobilization Technique and ESWT group. 4. Control Group: Strengthening (eccentric) and stretching exercises, cold pack (15 minutes) were applied. The methods applied to the control group were also applied to the other groups. The 4 groups were treated for 3 weeks, 2 times a week. Pain severity with Visual Analog Scale (VAS), maximum grip strength with Jamar hand dynamometer, viscoelastic property of muscle with Myoton®, PRTEE-T questionnaire for evaluation of function, upper extremity Y dynamic balance test and closed kinetic chain test were applied to the patients before and after the treatment and measurements were made was recorded. As a result of statistical values intragroup significant improvements were observed in all parameters except relaxation and creep values. The control group was not significant in relaxation, and neither group was found significant in creep. In the intergroup comparison, pain (at rest, with movement, at night), PRTEE (pain score), and in the Y dynamic balance test, the mobilization group with movement was superior to the other groups. Wrist flexion-extension, movement mobilization + ESWT group outperformed the other groups in the CKCUES test. Mobilization with movement and mobilization with movement + ESWT group outperformed other groups in PRTEE (function, total scores), muscle elasticity and grip strength (painless + maximum).