Lateral epikondilopatili hastalarda eksentrik germenin ağrı,kavrama kuvveti ve fonksiyonel düzey üzerine etkisinin araştırılması
Pain of eccentric stretch in patients with lateral epicondylopathy,investigating the effect on grip strength and functional level
- Tez No: 829978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİME ULUĞ, PROF. DR. YASEMİN BURAN ÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Lateral Epikondilopati (LE) tanılı hastalara eksentrik germenin ağrı, kavrama kuvveti ve fonksiyonel düzey üzerindeki etkisinin araştırmaktı. Çalışmaya 18- 65 yaş aralığında 40 LE 'li birey katıldı. Bireyler çalışma grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna soğuk uygulama, derin friksiyon masajı ve ev egzersiz programından oluşan fizyoterapi ve rehabilitasyon programı haftada 3 kez, 4 hafta boyunca uygulandı. Çalışma grubuna ise kontrol grubunun fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak haftada 3 kez 4 hafta eksentrik germe uygulaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of eccentric exercise on pain, grip strength, and functional level in patients diagnosed with lateral epicondylitis (LE). Forty individuals with LE, aged between 18-65, participated in the study. The participants were divided into two groups: a study group (n=20) and a control group (n=20). The control group received a physiotherapy and rehabilitation program consisting of cold application, deep friction massage, and a home exercise program, which was administered three times a week for four weeks. In addition to the physiotherapy and rehabilitation program received by the control group, the study group also underwent eccentric stretching three times a week for four weeks. To assess pain before and after treatment, the Visual Analog Scale (VAS) was used. Grip strength was evaluated using a Jamar hand dynamometer, pinch grip strength was measured with a pinch gauge, muscle mechanical properties were assessed with a Myoton device, and functional level was evaluated using the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (Quick DASH) and Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE-T) questionnaires. The Nottingham Health Profile (NHP) was used to assess quality of life.