Lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of high school students' attitudes to physical education according to some variables
  1. Tez No: 789422
  2. Yazar: YAVUZ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızdan maksat, öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarında etkili olan demografik faktörlerin araştırılmasıdır. Spora olan yaklaşımlarını, cinsiyet, yaş, spor lisansı durumları, okulda spor tesisi durumu, annenin ve babanın eğitim durumları, aile gelir durumu, kardeş sayılarıgibi durumların beden eğitimi dersine yönelik tutumları üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Iğdır merkezinde bulunan çeşitli liselerde eğitim ve öğretime devam eden 600 öğrenciden 554 öğrencinin anket verileri değerlendirmeye alınmıştır. Anket olarak Mehmet Güçlü,MehmetGüllü'nün geliştirdiği ''Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Veri analizlerinde SPSS v.23 programı kullanılarak yapılan İstatiksel analizlerde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.“Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum”ölçeğinin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı .923 olarak ölçülmüş ve yüksek düzeyde bir güvenilirliğe sahip olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın sonucundaBağımsız gruplar t-testi sonucuna göre;“Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum”ölçeğinin toplam puanında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre;“Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum'' ölçeğinin toplam puanında yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık olduğu, 13,14 ve 15 yaşındaki öğrenciler 16 ve 17 yaşındaki öğrencilere nispeten tutum düzeyleri daha yüksektir.Sınıf düzeyi değişkenine göre ”Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum“ölçümünde anlamlı bir farklılık elde edilmiş, 9. ve 10. sınıflardaki öğrenciler 11.sınıf öğrencilerineoranlatutum düzeyleri daha yüksek olduğu görülmüştür. Kardeş sayısı değişkeni,sporcu lisansı olma durumu değişkeni,okulda spor tesisi bulunma durumu değişkeni, annenin ve babanın eğitim durumu değişkeni ve aile gelir durumu değişkenlerine göre ”Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum" a yönelik anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the demographic factors affecting students' attitudes towards physical education. The effects of attitudes towards sports such as gender, age, sports license status, sports facility status at school, parents' educational status, family income status, number of siblings on attitudes towards physical education class were investigated. The survey data of 554 out of 600 students who continue their education and training at various high schools in the center of Igdir are as follows: evaluated.As The“Physical Education Course Attitude Scale”questionnaire developed by Mehmet Güllü and Mehmet Güllü was used. SPSS v for data analysis.independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for statistical analysis using the 23 program. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the“Attitude towards Physical Education Course”scale was measured as the reliability coefficient.923 and was found to have a high level of reliability As a result of this research, according to the result of the Independent groups t-test; A significant difference was found in the total score of the“Attitude to Physical Education Course”scale compared to the gender variable. According to the results of one-way analysis of variance (ANOVA); There is a significant difference in the total score of the“Attitude to Physical Education Lesson' scale compared to the age variable, 13,14 and 15-year-old students have relatively higher attitude levels than 16 and 17-year-old students. According to the class level variable, a significant difference was obtained in the measurement of ”Attitude to Physical Education Class“, 9. and 10. students in grades 11. attitude levels were found to be higher compared to the class students. According to the number of siblings variable, athlete license status variable, sports facility availability variable at school, mother's and father's education status variable and family income status variables, no significant difference was found for ”Attitude towards Physical Education Class".