Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerilerini kullanımının alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına yönelik öz-yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship of physical education and sports teachers between use of 21st century teaching skills and their self-efficiencies for alternative assesment and assessment approaches
- Tez No: 789423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 21.yüzyıl öğreten becerilerini kullanımının alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına yönelik öz-yeterlikleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunda 303 (155 kadın, 148 erkek) beden eğitimi ve spor öğretmeni yer almıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde; Orhan-Göksün (2016) tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği”ile Buldur (2009) tarafından geliştirilen“Alternatif Değerlendirme Yaklaşımlarını Kullanmaya Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde SPSS 17.0 paket programından yararlanılmıştır. Verilerinin normal dağılıp dağılmadığı hem skewness ve kurtosis değerleri hem de Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, 21.yüzyıl öğreten becerileri kullanımının ve alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımları öz-yeterliklerinin cinsiyete ve görev yaptıkları okul kademesine göre farklılaşma görülmemiştir. Öğretmenlerin kıdem yılı değişkenine göre 21.yüzyıl öğreten becerileri kullanımının kıdem yılına göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Mesleğinde 16 yıl ve üzerinde kıdeme sahip olan öğretmenlerin 1-5 yıl ve 6-10 yıl arasında kıdeme sahip olan öğretmenlere göre 21.yüzyıl öğreten becerilerini kullanımının daha düşük olduğu görülmüştür. Alternatif ölçme ve değerlendirme ve değerlendirme yaklaşımları öz-yeterlikleri sonuçlarına bakıldığında ise 16 yıl ve üzeri kıdeme sahip olan öğretmenlerin diğer kıdem yıllarına oranla daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; This is a descriptive study conducted to determine the relationship between physical education and sports teachers' use of 21st century teaching skills and their self-efficacy towards alternative assessment and evaluation approaches. The universe of the research consists of physical education and sports teachers working in schools affiliated to Van Provincial Directorate of National Education in the 2021-2022 academic year. The sample group included 303 (155 female, 148 male) physical education and sports teachers. In obtaining research data; Developed by Orhan-Göksün (2016),“21. The 21st Century Teacher Skills Use Scale and the ”Self-Efficacy Scale for Using Alternative Assessment Approaches" developed by Buldur (2009) were used. SPSS 17.0 package program was used to obtain the data. Both skewness and kurtosis values and Kolmogorov Smirnov test were used to determine whether the data were normally distributed. As a result of the research, no differentiation was observed in the use of 21st century teacher skills and alternative assessment and evaluation approaches self-efficacy of physical education and sports teachers according to gender and school level. It was found that the use of 21st century teacher skills differed significantly according to the seniority year of the teachers. It has been observed that teachers with 16 years or more seniority in their profession use 21st century teaching skills less than teachers with 1-5 years and 6-10 years of seniority. When the self-efficacy results of alternative assessment and evaluation and evaluation approaches are examined, it has been determined that the teachers who have 16 years or more seniority are lower than the other years of seniority.