Derin boyun enfeksiyonu sebebiyle yatırılarak tedavi edilen hastaların CRP ve nötrofil lenfosit oranının prognostik değerinin belirlenmesi
Determination of the prognostic value of CRP and neutrophil lymphocyte ratio of patients hospitalized for DEEP neck infection
- Tez No: 789439
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) sistemik enflamasyon belirteçlerinden birisi olup; kolay hesaplanabilir bir parametre olduğundan birçok tıbbi durumun tanısında, tedavi takibinde veya prognozunu öngörmede kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, derin boyun enfeksiyonlarında (DBE) NLO'nun ve diğer bir sistemik enflamasyon belirteci olan C-reaktif proteinin (CRP) hastanede yatış süresi üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2016- Ocak 2021 tarihleri arasında, kliniğimize DBE sebebiyle yatırılarak tedavi edilen tüm yaş gruplarındaki hastalar dahil edildi. Hastların demografik veriler (yaş, cinsiyet), etiyolojik bilgiler, komorbid hastalıklar, radyolojik görüntüleme bulguları, uygulanan antibiyoterapiler, yapılan girişimsel işlemler, laboratuvar sonuçları (CRP değerleri, lökosit değerleri, nötrofil değerleri, lenfosit değerleri, NLO), kültür sonuçları, yatış süresi, komplikasyon varlığı ve ölümler retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar yatış sürelerine göre 7 gün altı ve üstü olarak 2 grupa ayrıldı. Hastaların tek değişkenli ve çok değişkenli varyans analizi ile yaş, NLO ve CRP hastane yatış süresiyle ilişkisi değerlendirildi. Bununla birlikte nötrofil/lenfosit oranı ve CRP'nin yatış süresini etkilediği cut off değeri saptanmaya çalışıldı. Bulgular: Toplam 275 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 36±20,2 yıl (1-89 yıl) idi. Hastanede kalış süresi ortalama 9,6±6,6 gündü (1-41 gün). Peritonsiller alan enfeksiyonları 5,5±3,34 gün ile en kısa yatış süresine sahip iken en uzun ortalama yatış süre ise 17,56±9,57 gün ile retrofarengeal alan enfeksiyonlarında kaydedildi. Etiyolojik sebep olarak en sık tonsillofarengeal enfeksiyonlar (n=95,%34) izlendi. Peritonsiller alan tutulumu 93 kişide (%33,8), submandibuler alan 88 kişide (%32), en sık tutulan iki bölge olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) is one of the markers of systemic inflammation; Because it is an easily calculated parameter, it is used in the diagnosis of many medical conditions, in the follow-up of treatment or in predicting the prognosis. The aim of this study was to evaluate the effects of NLR and another systemic inflammation marker, C-reactive protein (CRP), on hospital stay in deep neck infections. Materials and methods: Patients in all age groups who were hospitalized in our clinic for deep neck infection between January 2016 and January 2021 were included in the study. Demographic data (age, gender), etiological information, comorbid diseases, radiological imaging findings, applied antibiotics, interventional procedures, laboratory results (CRP values, leukocyte values, neutrophil values, lymphocyte values, NLR), culture results, length of stay, Presence of complications and deaths were evaluated retrospectively. The patients were divided into 2 groups according to their length of stay as less than 7 days and above. The association with age, NLR and CRP hospital stay was evaluated by univariate and multivariate analysis of variance of the patients. In addition, the cut-off value, which affects the neutrophil/lymphocyte ratio and CRP length of stay, was tried to be determined. Results: A total of 275 patients were included in the study. The mean age of the patients included in the study was 36±20.2 years (1-89 years). The mean hospital stay was 9.6±6.6 days (1-41 days). Peritonsillar area infections had the shortest hospitalization time with 5.5±3.34 days, while the longest mean hospitalization time was recorded in retropharyngeal area infections with 17.56±9.57 days. Tonsillopharyngeal infections (n=95, 34%) were the most common etiological cause. Peritonsillar area involvement was detected in 93 people (33.8%) and in 88 people (32%) with submandibular area involvement, as the two most common sites.