Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi göğüs hastalıklarına başvuran koah hastalarının nutrisyonel durum ve vücut antropometrik ölçümleri ile koah ağırlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nutritional status and body anthropometric measurements and copd WEİGHT of copd patients attending to chest diseases of Dicle University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 808661
  2. Yazar: ŞÜKRAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: KOAH ilerleyici geri dönüşümsüz hava akımı obstrüksiyonu, kronik hava yolu inflamasyonu ve devam eden solunum semptomları ile hava yolu kısıtlaması ve akciğer dışı semptomlarla ilişkilidir. KOAH'ta beslenme yetersizliği, hipoksi ve hiperkapni gibi solunum bozuklukları, ilaç tedavisi ve enfeksiyon; metabolik değişikliklere ve hiper metabolizmaya neden olabilir. Kötü beslenme ve kas kütlesinin azalması KOAH hastalarında egzersiz kapasitesinin düşmesine ve solunum fonksiyon testi parametrelerinin kötüleşmesine sebebiyet verir. Malnütrisyonun diğer bir sonucu ise iskelet ve solunum kaslarının yıkımı ile gelişen solunum yetmezliğidir. Bu çalışmada, polikliniğimize başvuran KOAH hastalarının vücut antropometrik ölçümlerini almak, beslenme durumlarını değerlendirmek ve KOAH ağırlıklarını tespit ederek aralarındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmamızda 15.11.2022 –01.03.2023 tarihleri arasında polikiniğimize başvuran 40 yaş üstü KOAH hastalarımızın boy, kilo, beden kitle indeksi, triceps deri kıvrım kalınlığı, baldır çevresi, boyun çevresi, bel çevresi, üst orta kol çevresi gibi vücut antropometrik ölçümleri yapıldı. Tanita BF350 profesyonel vücut analiz monitörü ile hastaların yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi (FFM), yağsız vücut kütle indeksi [FFMI (kg/boy² (m²)] hesaplandı. Hastaların nutrisyonel durumunu incelemek amacıyla hastalara Mini Nutritional Assessment (MNA) formu ve Malnutrisyon Universal Tarama Aracı (MUST testi) doldurulup ayrıca hastane veri tabanından elde edilen biyokimyasal parametrelerle desteklendi. Hastaların KOAH şiddetini değerlendirmek için KOAH'ta Havaakımı Kısıtlılığının Ciddiyet Evrelemesi (Post-bronkodilatatör FEV1) GOLD evrelemesi, CAT skoru, mMRC skalası bakıldı. İstatistiksel veri analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Mac versiyon 28.0 kullanıldı. Sayısal değişkenler ortalama ve standart sapma olarak, kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde olarak belirtildi. Sayısal ölçümlerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov Smirnov testi ile belirlendi. Bulgular: 112 (%86,8) erkek ve 17 (%13) kadın olmak üzere toplam 129 KOAH hastası üzerinde çalışma yapıldı. Hastalarımızın solunum fonksiyon testi (SFT) parametreleri Bir saniyedeki zorlu ekspiratuar volüm (FEV1) (lt) ortalama1.39 lt, FEV1(%pred) ortalama %45, Zorlu vital kapasite (FVC) (lt)ortalama 2.44 lt, FVC (%pred) %62, FEV1/FVC ortalaması ise %57 şeklindedir. Küçük hava yollarında ki obstrüksiyonu gösteren FEF 25-75(lt) ortalama 0.70 lt iken FEF 25-75 (% pred) ortalaması ise %24 şeklindedir. Hastaların SFT parametreleri ile Yağsız Vücut Kütlesi (FFM) arasında korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: COPD is associated with progressive irreversible airflow obstruction, chronic airway inflammation, and persistent respiratory symptoms, as well as airway restriction and extrapulmonary symptoms. In COPD, nutritional deficiencies, respiratory disorders such as hypoxia and hypercapnia, drug therapy and infection may cause metabolic changes and hyper metabolism. Malnutrition and decreased muscle mass cause decreased exercise capacity and worsening of pulmonary function test parameters in COPD patients. Another consequence of malnutrition is respiratory failure with the destruction of skeletal and respiratory muscles. In this study, we aimed to take body anthropometric measurements of COPD patients who applied to our outpatient clinic, to evaluate their nutritional status, and to determine their COPD severity and to examine the relationship between them. Material and Method: In this study, body anthropometric measurements such as height, weight, body mass index, triceps skin fold thickness, calf circumference, neck circumference, waist circumference, and upper middle arm circumference were performed in our COPD patients over 40 years of age who applied to our outpatient clinic between 15.11.2022 and 01.03.2023.Fat mass, FFM, FFMI [(kg/height² (m²)] were calculated with the Tanita BF350 professional body analysis monitor. In order to examine the nutritional status of the patients, the Mini Nutritional Assessment (MNA) form and the Malnutrition Universal Screening Tool (MUST test) were filled in and supplemented with biochemical parameters obtained from the hospital database. The severity of COPD of the patients was determined by the Severity Staging of Airflow Restriction in COPD (Post-bronchodilator FEV1), GOLD staging, CAT score, and mMRC scale. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Mac version 28.0 was used for statistical data analysis. Numerical variables were expressed as mean and standard deviation, and categorical variables were expressed as numbers and percentages. Whether numerical measurements showed normal distribution or not was determined by Kolmogorov-Smirnov test. Results: A total of 129 COPD patients, 112 (86.8%) men and 17 (13%) women, were studied.