Katarakt cerrahisi öncesi verilen eğitimin hastaların perioperatif anksiyete düzeylerine etkisi: Bir metaanaliz çalışması
The effect of education given before cataract surgery on the perioperative anxiety levels of patients: A metaanalysis study
  1. Tez No: 789450
  2. Yazar: BUKET TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Katarakt cerrahisi; işlemin çoğunlukla lokal anesteziyle yapılması, hastaların ameliyat sırasında uyanık olmaları, işlem sırasında veya sonrasında ağrı hissedileceği korkusu, işlemin günübirlik olması, görme işleviyle ilgili belirsizlikler ve cerrahi öncesi yeterince bilgi sahibi olamama sebepleriyle hastalarda anksiyeteye neden olmaktadır. Cerrahi girişim öncesi hastaya verilen etkin bir eğitim, özellikle günübirlik cerrahilerde anksiyete düzeyinin azaltılmasında oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma; katarakt cerrahisi öncesi verilen eğitimin hastaların perioperatif anksiyete düzeylerine etkisini incelemek amacıyla meta analiz çalışması olarak planlandı ve nicel araştırma yöntemlerinden meta analiz ile yapıldı. Pubmed, Medline, Science Direct, Scopus, Web of Science, Google Scholar, Bahçeşehir Üniversitesi Kütüphanesi katalog ve veri tabanları aracılığıyla bilimsel makaleler ve tezler tarandı. Taramada“katarakt”,“anksiyete”,“hasta eğitimi”,“meta analiz”,“hemşirelik bakımı”kelimeleri Türkçe ve İngilizce olarak kullanıldı. 30 Haziran 2022 tarihli yapılan son taramaya göre toplamda 3306 çalışma saptandı ve incelendi. Araştırma verileri, 10 çalışma üzerinden elde edildi. Analize dâhil edilen çalışmaların örneklem sayısı 1080'dir. Analize dahil edilen 10 makalenin meta-analizi ile yapılan inceleme sonucunda araştırmaların heterojen bir yapıda olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cataract surgery causes anxiety in patients due to the fact that the procedure is mostly performed with local anesthesia, patients are awake during the operation, fear of pain during or after the procedure, the procedure is for a day, uncertainties about visual function, and lack of knowledge before surgery. An effective education given to the patient before the surgical intervention plays a very important role in reducing the level of anxiety, especially in 1-day surgery. This study was planned as a meta-analysis study in order to examine the effect of the education given before cataract surgery on the perioperative anxiety levels of the patients, and it was conducted with meta-analysis, one of the quantitative research methods. Scientific articles and theses were searched through databases from Pubmed, Medline, Science Direct, Scopus, Web of Science, Google Scholar, Bahçeşehir University Library catalogs and databases. The words“cataract”,“anxiety”,“patient education”,“meta-analysis”,“nursing care”were scanned in Turkish and English in the summary sections. A total of 3306 studies were identified and reviewed, according to the last scan dated June 30, 2022. Research data were obtained from 10 studies. The sample number of the studies included in the analysis is 1080. As a result of the meta-analysis of the 10 articles included in the analysis, it was determined that the studies had a heterogeneous structure.