Yoğun bakım ünitesine kabul edilen yetişkin hastalarda persistan akut böbrek hasarını öngörmede 'PARI skoru'nun değerlendirilmesi
Evaluation of PARI score in predicting persistent acute kidney injury in adult patients admitted to the intensive care unit
- Tez No: 789449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRHAN TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
maç: Yoğun bakım ünitesine kabul edilen yetiĢkin hastalarda PARI skorunun persistan akut böbrek hasarını öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıĢtır. Gereç ve öntem: ÇalıĢmamız tek merkezli prospektif gözlemsel bir araĢtırma olarak yapılmıĢtır. 01 Kasım 2021 ile 31 Ekim 2022 tarihleri arasında SBÜ Gülhane Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Ġç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen hastalar arasından dahil olma kriterlerini karĢılayan hastalar çalıĢmaya alınmıĢtır. Hastaların yoğun bakım ünitesine yatıĢında yaĢ, cinsiyet, kronik hastalıkları, boy, kilo gibi demografik bilgileri, yoğun bakım yatıĢ nedenleri kaydedildi. Hastaların yoğun bakım ünitesine yatıĢının ilk 24 saatinde APACHE II skoru, SOFA skoru, GKS değerleri hesaplandı. Hastaların YB yatıĢının 1. gününde PARI skoru hesaplandı ve 7 gün boyunca idrar çıkıĢı ve serum kreatinin düzeyi takip edildi. Hastaların günlük olarak ABH evresi hesaplandı. Hastaların nefrotoksik ajan, mekanik ventilasyon, vazopressör tedavi ve renal replasman tedavi alıp almadığı bilgisi kaydedildi. Ek olarak hastaların yoğun bakım yatıĢ süreleri ve hastane içi mortalite bilgileri kaydedildi. PARI, APACHEII, SOFA skorlarının ve sayısal değerleri toplanarak elde edilen kombinasyonlarının persistan ABH‟ı ve mortaliteyi tahmin etme yeteneğini değerlendirmek için ROC eğri analizleri yapılarak bireysel ayırt edici değerleri ve eğri altında kalan alanları (EAA) hesaplanmıĢtır. ROC eğrisinde persistan ABH‟ı ve mortaliteyi tahmin etmek için cut-off değerleri, youden indeksi hesaplanarak tanımlanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the effectiveness of the PARI score in predicting persistent acute kidney injury in adult patients admitted to the intensive care unit (ICU). Materials and methods: Our study was conducted as a single-center prospective observational study. Between November 01, 2021 and October 31, 2022, patients who meet the inclusion criteria from among the patients admitted to the Internal Medicine ICU of Gülhane Training and Research Hospital were included in the study. Demographic information such as age, gender, chronic diseases, height, weight, and reasons for intensive care hospitalization were recorded when patients were admitted to the ICU. APACHE II score, SOFA score, GCS values were calculated in the first 24 hours of admission of patients to the ICU. The PARI score of the patients was calculated on the first day of ICU admission and urine output and serum creatinine levels were monitored for 7 days. The AKI stage of the patients was calculated daily. The information about whether the patients received nephrotoxic agents, mechanical ventilation, vasopressor therapy and renal replacement therapy was recorded. In addition, intensive care hospitalization periods and in-hospital mortality information of the patients were recorded. PARI, APACHEII, SOFA scores to predict mortality and persistent AKI summing the numeric values obtained from the combination of the ability to assess the individual's distinctive values and areas under the curve of ROC curve analysis (AUC) were calculated. In order to estimate the persistent AKI and mortality in the ROC curve analysis, cut-off values were defined by calculating the youden index.