Erken başlangıçlı bipolar bozukluk tanısı olan hastalarda hipotalamo-pitüiter-adrenal eksen ile BDNF Val66val ve Val66met polimorfizmi ile antidepresan tedavisi ile ortaya çıkan mani gelişimi arasındaki ilişkinin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of the relationship between the hypothalamo-pituitary- adrenal axis and the BDNF Val66val and Val66met polymorphism and the development of mania occurred by antidepressant treatment in patients with early-onset bipolar disorder
- Tez No: 789483
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NESLİHAN İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ABD Amaç: Erken Başlangıçlı Bipolar Bozukluk (BPB) yüksek morbidite ve mortalite oranları ile ilişkilendirilen bir klinik tanıdır. Bipolar Bozukluğun %60 oranında 20 yaş altında ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle ergenlik dönemi BPB ile ilişkili risk faktörlerinin tespiti, koruyucu müdahaleler ve uygun tedavi yaklaşımlarının uygulanması için önemli bir kavşaktır. DSM-5'te Antidepresan Tedavisi ile Ortaya Çıkan Mani (ATOM) kavramı BPB ile ilişkilendirilmiştir. DSM- 5'in yayınlanmasını takiben ATOM gelişimindeki faktörlerin açıklanmasındaki boşluklar ve bu konuyaolan ilgiartışıgözönünealındığında,buçalışmanınamacı;erkenbaşlangıçlıBPBtanısı olan hastalardaki ATOM gelişiminde risk faktörü olabilecek olan kronik hipotalamo-pitiüter- adrenal aks (HPA) aktivasyonunu gösteren saç kortizol düzeylerinin değerlendirilmesi, HPA ekseni ile ilişkili beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) polimorfizm paterninin belirlenmesi ve ayrıca çocukluk çağı travmaları, madde kullanım öyküsü, suisid öyküsü ve psikiyatrik komorbidite öyküsü gibi faktörlerin de araştırılması planlanmaktadır. Bu eksende gen-çevre etkileşimi mekanizması ile ATOM'a yatkınlık oluşum mekanizmasının da ortaya konması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamızda Erken Başlangıçlı Bipolar Bozukluk Tanısı Olan Hastalarda Hipotalamo- pitüiter-adrenal Ekseninin Antidepresan Tedavisi İle Ortaya Çıkan Mani Gelişimine Olan Etkisinin Araştırılması (Klinik Protokol No:462-SBKAEK Karar No: 2018/21-01) isimli araştırmanın örneklemi kullanılmıştır. Bu örnekleme Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvurmuş olan ve BPB veya Major Depresif Bozukluk (MDB) tanısı almış ancak değerlendirme anında ötimik olan 9-18 yaş aralığındaki hastalar dahil edilmiştir. Hastalar iki gruba ayrılacak şekilde seçilmiştir. Bu gruplar; ATOM grubu ve Unipolar Depresyon grubu olarak adlandırılmıştır. Çalışmaya ATOM grubu için 29 ve Unipolar depresyon grubu için 31 hasta olmak üzere toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olgulara Çocuklar için Genel Değerlendirme Ölçeği (ÇGDÖ) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) uygulanmıştır. Bu çalışmada Erken Başlangıçlı Bipolar Bozukluk Tanısı Olan Hastalarda Hipotalamo-pitüiter-adrenal Ekseninin Antidepresan Tedavisi İle Ortaya Çıkan Mani Gelişimine Olan Etkisinin Araştırılması isimli çalışma (Klinik Protokol No:462-SBKAEK Karar No: 2018/21-01) kapsamında yapılan BAP başvurusu ile gerçekleştirilen hizmet alımı sonrası alınan kan örneklerinden elde edilen DNA örneklerinin analizlerinin sonucunda elde edilmiş olan BDNF genindeki Val66val ve Val66met BDNF gen polimorfizmi analiz sonuçları ve saç örneklerinden bakılmış olan kortizol düzeyi verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hipotalamo-pitiüter- adrenal ekseni değerlendirmek için saç kortizol düzeyleri kullanılmıştır. Beyin kaynaklı nörotrofik faktör kodlayan gende Val/Val veya Val/Met-Met/Met alel taşıyıcılıklarını belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Department of Child and Adolescent Psychiatry, Dokuz Eylul University, Izmir, Turkey Objective: Early onset Bipolar Disorder (BPD) is a clinical diagnosis associated with high morbidity and mortality rates. It is known that 60% of Bipolar Disorder occurs under the age of 20. Therefore, the detection of risk factors associated with BPD in adolescence is an important crossroads for the implementation of preventive interventions and appropriate treatment approaches. In the DSM-5, the concept of Antidepressant Treatment-Emergend Mania (ATEM) has been associated with BPD. Considering the gaps in the explanation of factors in ATEM development following the publication of DSM-5 and the increased interest in this subject, the aim of this study is; to evaluate the hair cortisol levels indicating chronic HPA activation, which may be a risk factor in the development of ATEM in patients with early-onset BPD, to determine the BDNF polymorphism pattern associated with the hypothalamo-pituitary-adrenal (HPA) axis, and also to investigate factors such as childhood traumas, history of substance use, history of suicide and psychiatric comorbidity. In this axis, it is aimed to reveal the mechanism of gene- environment interaction and the mechanism of susceptibility to ATEM. Method: In our study, the population of the study titled Investigation of the Effect of the Hypothalamo-pituitary-adrenal Axis on the Development of Mania Caused by Antidepressant Treatment in Patients with Early Onset Bipolar Disorder (Clinical Protocol No: 462-SBKAEK Decision No: 2018/21-01) was used. Patients between the ages of 9 and 18 who applied to Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic and were diagnosed with BPD or Major Depressive Disorder (MDD) but were euthymic at the time of evaluation were included. Patients were selected to be divided into two groups. These groups are; ATEM group and the Unipolar Depression group. A total of 60 patients, 29 for the ATOM group and 31 for the Unipolar depression group, were included in the study. The Children's Global Assesment Scale (CGAS) and the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) were applied to the cases included in the study. In this study, Investigation of the Effect of the Hypothalamo-pituitary-adrenal Axis on the Development of Mania with Antidepressant Treatment in Patients with Early Onset Bipolar Disorder (Clinical Protocol No: 462-SBKAEK Decision No: 2018/21-01), which was carried out with the BAP application. The analysis results of Val66val and Val66met brain derived neurotrophic factor (BDNF) gene polymorphisms in the BDNF gene, which were obtained as a result of the analysis of DNA samples obtained from blood samples taken after service, and cortisol level data from hair samples were evaluated retrospectively. Hair cortisol levels were used to evaluate the hypothalamo-pituitary-adrenal axis. It was aimed to determine the Val/Val or Val/Met-Met/Met allele carriers in the gene encoding brain-derived neurotrophic factor.