Ekstra denge antrenmanının futbolda performans faktörlerine etkisi
Effect of extra balance training on performance factors in football
- Tez No: 789482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda 8 haftalık ekstra denge antrenmanlarının futbolcularda performans kriterleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya İstanbul ile Bayrampaşa ilçe MYFİT futbol Akademi Takımı'nın spor tesislerinde gerçekleştirildi, deney grubu olarak 13 kontrol grubu olarak 12 toplamda 25 lisanslı futbolcu katılmıştır. Deney grubundaki futbolculara 8 hafta boyunca ekstra denge antrenmanı uygulanmıştır. Yapılan ölçüm sonucunda kontrol grubunda sağ ve sol bacak Flamingo denge testi puanları açısından farklılık saptanmamış iken 8 haftalık ekstra denge testinin uygulandığı futbolcularda ise öntest ve sontest Flamingo denge testi puanlarındaki değişimin anlamlı olduğu, başka bir ifadeyle 8 haftalık ekstra denge antrenmanı sonrasında denge düzeyinde anlamlı bir iyileşme olduğu görüldü. Yine gruplar arasında yapılan karşılaştırma sonucunda öntest sağ ve sol bacak Flamingo denge testi puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamış iken deney grubundaki futbolcuların sontest sağ ve sol bacak Flamingo denge testi puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük olduğu, diğer bir ifadeyle 8 haftalık ekstra denge antrenmanı uygulanan futbolcularda denge düzeyindeki iyileşmenin kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde fazla olduğu görüldü. Çalışmamız sonucunda kontrol ve deney grubunda sontest sırt ve bacak kuvveti değerlerindeki değişimin anlamlı olduğu görüldü. Yine çalışma sonucunda deney grubundaki bireylerde sontest sırt ve bacak kuvveti değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptandı. Çalışmamızda kontrol ve deney grubunda sontest şut isabet sayılarının her iki grupta da anlamlı şekilde arttığı, deney grubunda sontest şut isabet sayısının kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptandı. Çalışmamızda deney ve kontrol grubunda sontest top kontrolü ve pas alışverişi süresinin anlamlı şekilde düştüğü, deney grubunda sontest top kontrolü ve pas alışverişi süresinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha düşük olduğu görüldü. Çalışmamızda deney ve kontrol grubunda sontest serbest top sektirme sayısının anlamlı şekilde arttığı, deney grubunda sontest serbest top sektirme sayısının kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü. Çalışmamızda deney ve kontrol grubunda sontest top ile koşu sürelerinin anlamlı şekilde azaldığı, deney grubunda sontest top ile koşu süresinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha düşük olduğu görüldü. Çalışmamızda deney ve kontrol grubunda sontest sağ ve sol ayak uzun pas mesafesinin anlamlı şekilde arttığı, deney grubunda sontest sağ ve sol ayak uzun pas mesafesinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü. Çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında ekstra denge antrenmanlarının futbolda performans kriterleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of 8 weeks of extra balance training on the performance criteria of football players was examined. The study was carried out in the sports facilities of the MYFİT Football Academy Team in Istanbul and Bayrampaşa districts, a total of 25 licensed football players participated, 13 as the experimental group and 12 as the control group. Extra balance training was applied to the football players in the experimental group for 8 weeks. As a result of the measurement, no difference was found in the control group in terms of the Flamingo balance test scores of the right and left legs. appeared to be. Again, as a result of the comparison between the groups, no significant difference was found between the groups in terms of the pretest right and left leg Flamingo balance test scores, while the posttest right and left leg Flamingo balance test scores of the football players in the experimental group were significantly lower than the control group, in other words, 8 weeks of extra balance training. It was observed that the improvement in the level of balance was significantly higher in the applied football players compared to the control group. As a result of our study, it was seen that the change in the posttest back and leg strength values in the control and experimental groups was significant. As a result of the study, it was determined that the posttest back and leg strength values of the individuals in the experimental group were significantly higher than the control group. In our study, it was determined that the number of posttest shot hits in the control and experimental groups increased significantly in both groups, and the number of posttest shot hits in the experimental group was significantly higher than in the control group. In our study, it was observed that the posttest ball control and pass exchange time decreased significantly in the experimental and control groups, and the posttest ball control and pass exchange time were significantly lower in the experimental group compared to the control group. In our study, it was observed that the number of posttest free ball bounces increased significantly in the experimental and control groups, and the number of posttest free ball bounces was significantly higher in the experimental group compared to the control group. In our study, it was observed that the running times with the posttest ball were significantly reduced in the experimental and control groups, and the running time with the posttest ball was significantly lower in the experimental group compared to the control group. In our study, it was seen that the posttest right and left foot long pass distances increased significantly in the experimental and control groups, and the posttest right and left foot long pass distances were significantly higher in the experimental group compared to the control group. Considering the results obtained from the study, it can be said that extra balance training has a positive effect on performance criteria in football.