Erken başlangıçlı bipolar bozukluk tanısı olan hastalarda antidepresan tedavisi ile ortaya çıkan mani gelişimine katkıda bulunan risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors contributing to mania development with antidepressant treatment in patients with early onset bipolar disorder
  1. Tez No: 644407
  2. Yazar: DOĞUKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AKAY, PROF. DR. FATMA NESLİHAN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Erken başlangıçlı Bipolar bozukluk (BPB) ciddi bir hastalık seyri ve kötü prognoz ile ilişkilidir. BPB'ın ortaya çıkması %60 oranında 20 yaş altında olmakla birlikte prepubertal başlangıçlı BPB olan çocuklar, puberte sonrası başlangıçlı BPB olanlara göre hastalık seyri yaklaşık 2 kat daha şiddetlidir. Buna göre, çocuk ve ergen olgu grubunda BPB'yi başlatıcı faktörlerin tespit edilmesi önem kazanmıştır. Bu faktörlerin içerisinde kanıtlanmış en önemli bulgu ailede BPB öyküsünün olmasıdır. Ayrıca Antidepresan Tedavisi ile Ortaya çıkan Mani (ATOM) gelişimi de önemli bir risk faktörü olarak düşünülmüş olup DSM 5' te bipolar bozukluğun bir belirtisi olarak antidepresan ilaç kaynaklı BPB'in kavramlaştığı görülmektedir. Çocuk ve ergen yaş grubunda ATOM gelişimine yol açan biyolojik faktörler daha önce araştırılmamış olup bu projede özellikle hipotalamo-pitüiter-tiroid ve hipotalamo-pitüiter-gonadal eksenler değerlendirilerek bu duruma yol açan biyolojik bir öngördürücü bulunması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvurmuş ve BPB tanısı ve majör depresif bozukluk tanısı almış 9-18 yaş aralığındaki çocuk ve ergenler dahil edilmiştir. Olgular 2 gruba ayrılacak şekilde seçilmiştir. Bu gruplar; ATOM ve Unipolar Depresyon olarak adlandırılmış olup toplamda 60 çocuk ve ergen alınmıştır. Bu olgulara Çocuklar için Global Değerlendirme Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı tarafından çalışmaya dahil edilen olguların puberte ve genel gelişim evrelemesi yapılmıştır. Hipotalamik-pitüiter-tiroid eksenini değerlendirmek için tiroid hormon düzeyleri ve tiroid otoantikorlarları düzeyleri bakılmıştır. Sex steroidlerinin dahil olduğu hipotalamik-pitüiter-gonadal eksenin değerlendirilmesinde ayrıntılı puberte muayenesi yapılmış ve puberte ile ilişkili hormonların (FSH, LH, Total Testesteron, Serum Estradiol, DHEA-S) kan düzeyi belirlenmiştir. Bulgular: ATOM oluşumunda tespit edilen risk faktörleri olarak; otoimmun tiroid hastalığı (Hashimato tiroidi) (OR=3.6; %95 GA:1.1-12.2; p=0.035), eşlik eden panik bozukluk öyküsü (OR=10.9; %95 GA:1.9-62.6; p=0.007), postpartum depresyon (OR=5.5; %95 GA:1.6-18.5; p=0.005) ve otoimmun tiroid hastalığı (OR=3.6; %95 GA:1.1-11.1; p=0.022) olması tespit edilmiştir. ATOM grubunda cinsel (p=0.001) ve fiziksel istismar (p=0.049) puanlarının ve genel toplam travma puanlarında (p=0.011) anlamlı olarak daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Pubik kıllanma başlangıç yaşı incelendiğinde ATOM grubundaki hastalarında pubik kıllanmanın daha erken yaşta başladığı tespit edilmiştir (p=0.001). Ayrıca gonadal steroid düzeylerinde, ATOM grubu Unipolar Depresyon grubu ile cinsiyete göre karşılaştırıldığında kız cinsiyet grubunda total testosterone (p=0.020) ve DHEA-S (p=0.035) düzeylerinin anlamlı olarak yüksek olduğu saptanırken, erkek grubunda ise sadece DHEA-S (p=0.029) düzeylerinde anlamlı yükseklik saptanmıştır. Sonuç: Anti-TPO antikorlarının ve puberte ile ilişkili hormonlardaki saptanan dengesizliklerin ATOM fenotipinin oluşumu ile ilişkilidir. Otoimmun tiroid hastalığı ve puberte değerlendirmesinin özellikle riskli gruplarda antidepresan tedavisi öncesinde yapılmasını içeren, farklı sosyodemografik özelliklere sahip örneklemlerde randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Early onset Bipolar disorder (BPD) is associated with a severe disease course and poor prognosis. Although the occurrence of BPD is 60% below the age of 20, the course of the disease is approximately 2 times more severe in children with prepubertal-onset BPD compared to those with postpubertal-onset BPD. Accordingly, it has become important to identify the factors that initiate BPD in the child and adolescent patient group. The most important finding proven among these factors is the history of BPD in the family. In addition, the development of Mania (ATOM) with Antidepressant Treatment is also considered as an important risk factor, and it is seen that antidepressant drug-induced BPB is conceptualized as a symptom of bipolar disorder in DSM 5. The biological factors that lead to the development of ATOM in the pediatric and adolescent patient group have not been investigated before, and in this project, it is aimed to find a biological predictor that causes this situation by evaluating the hypothalamo-pituitary axes. Method: In this study, patients aged 9-18 years who applied to the Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic of Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital and diagnosed with BPD and major depressive disorder were included. The patients were chosen to be divided into 2 groups. These groups are; It was named ATOM and Unipolar Depression, and a total of 60 patients were enrolled. Global Assessment Scale for Children and Childhood Trauma Scale were applied to these cases.The puberty and general developmental stages of the patients included in the study by Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Endocrinology were performed. Thyroid hormone levels and thyroid autoantibodies levels were measured to evaluate the hypothalamic-pituitary-thyroid axis. In the evaluation of the hypothalamic-pituitary-gonadal axis including sex steroids, a detailed puberty examination was performed and the blood levels of hormones associated with puberty (FSH, LH, Total Testosterone, Serum Estradiol, DHEA-S) were determined. Results: As risk factors identified in ATOM formation; autoimmune thyroid disease (OR = 3.6; 95% CI: 1.1-12.2; p = 0.035), history of accompanying panic disorder (OR = 10.9; 95% CI: 1.9-62.6; p = 0.007), postpartum depression (OR = 5.5 ; 95% CI: 1.6-18.5; p = 0.005) and autoimmune thyroid disease (OR = 3.6; 95% CI: 1.1- 11.1; p = 0.022). It was shown that sexual (p = 0.001) and physical abuse (p = 0.049) scores were significantly higher in the ATOM group. When the age of onset of pubic hair was examined, it was found that it started at a younger age in patients in the ATOM group (p = 0.001). In addition, in gonadal steroid levels, when the ATOM group was compared with the Unipolar Depression group by gender, it was found that total testosterone (p = 0.020) and DHEA-S (p = 0.035) levels were significantly higher in the female gender group, whereas only DHEA-S (p = 0.029) levels were found to be significantly higher in male gender group. Conclusion: It is thought that anti-TPO antibodies and imbalances in hormones associated with puberty play a role in the formation of the ATOM phenotype. There is a need for randomized controlled studies in samples with different sociodemographic characteristics, including evaluation of autoimmune thyroid disease and puberty before antidepressant treatment, especially in risky groups.