Covid-19 geçirmiş bireylerde kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, kinezyofobi, depresyon ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of muscle strength, range of motion, kinesiophobia, depression and quality of life in individuals with past covid-19
  1. Tez No: 789515
  2. Yazar: ALEYNA TÜREYYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamız, Covid-19 geçirmiş bireylerde kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, kinezyofobi, depresyon ve yaşamkalitesini incelemeyi amaçlayan gözlemsel-kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya toplam 71 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere ilk olarak gönüllü onam formu imzalatılmıştır. Bireyler bir kez değerlendirilmeye alınmıştır. Bireylere sosyodemogrofik veri formu, eklem hareket açıklığını ölçmek için gonyometrik ölçüm, kas kuvvetini ölçmek için manuel kas testi, depresyon düzeyleri için Beck Depresyon Anketi, kinezyofobi düzeyleri için Tampa Kinezyofobi Anketi, fiziksel aktivite durumları için Uluslarası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ), yaşam kalitesi için SF-36, Covid'in yaşam kalitesine etkisini için ise Covid'in Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği kullanılmıştır. Bireylerin kinezyofobileri orta düzeyin üstündedir (29,96 ±10,372), depresyon düzeyleri minimal düzeydedir (9,99 ±8,530), bireyler inaktif kategorisine dahildir, eklem hareket açıklıklarında kısıtlılıklar bulunmaktadır. Ölçülen manuel kas kuvvetleri normal değerlerdedir. Yaşam kalitesi değerlendirildiğinde ise SF-36'ya göre yaşam kaliteleri etkilenmemişken Covid'in Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeğine göre yaşam kaliteleri orta düzeyde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ourstudy is an observational-cross-sectional study aiming to examine muscle strength, range of motion, kinesiophobia, depression and quality of life in individuals who have had Covid-19. A total of 71 individuals participated in the study. Voluntary consent form was first signed by the individuals participating in thestudy. Individuals were evaluated once. Sociodemographic data form for individuals, goniometric measurement to measure joint range of motion, manualmuscle test to measure muscle strength, Beck Depression Questionnaire for depression levels, Tampa Kinesiophobia Questionnaire for kinesiophobia levels, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ) for physical activity states, life SF-36 was used for the quality of life, and the Impact of Covid on Quality of Life Scale was used for the effect of Covid on quality of life. The kinesiophobia of the individuals is above the moderate level (29.96 ± 10.372), the depression levels are minimal (9.99 ± 8.530), the individuals are in the inactive category, there are limitations in the range of motion of the joints. The measured manual muscle for cesare with in normal values. When the quality of life was evaluated, whilethequality of life was not affected according to SF-36, thequality of life was moderately affected according to the Covid's Effect on Quality of Life Scale.