Nanoselüloz / karbonize atık kauçuk nanokompozit filmlerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of nanocelulose / carbonized waste rubber nanocomposite films
- Tez No: 789516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZOR, DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nanoselüloz bazlı nanokompozitler üzerine yapılan arge çalışmaları güncel konular arasındadır. Bu tezde, nanoselüloz ve karbonize atık kauçuk kullanılarak nanokompozit filmler geliştirilmiştir. Filmlerin kristalitesi X-ışını kırınımı (XRD), morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), termal özellikleri termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve dinamik mekanik termal analiz (DMTA) yöntemleri ile tespit edilmiştir. Termal analizler, ağırlıkça %1 karbonize atık kauçuk içeren numunenin en yüksek termal kararlılığı gösterdiğini ve 750 ºC'de kül veriminin nanoselüloza kıyasla %25'e kadar arttığını belirtmiştir. Nanokompozit filmler nanoselüloza kıyasla yaklaşık 10 kat daha yüksek depolama modülüne sahipti. Ayrıca, hazırlanan nanokompozit filmler S. aureus'a karşı daha yüksek antibakteriyel aktivite göstermiştir. Tüm sonuçlar, üretilen nanokompozit filmlerin sürdürülebilir üretime katkı sağladığı ve yeni nesil nanokompozit tasarımlarının önünü açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
R&D studies on nanocellulose-based nanocomposites are among the current issues. In this thesis, nanocomposite films were developed using nanocellulose and carbonized waste rubber. The crystallinity of the films were determined by X-ray diffraction (XRD), morphological properties by scanning electron microscopy (SEM), thermal properties by thermogravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimetry (DSC) and dynamic mechanical thermal analysis (DMTA) methods. Thermal analyzes indicated that the sample containing 1% by weight carbonized waste rubber showed the highest thermal stability and at 750 ºC the ash yield increased up to 25% compared to nanocellulose. The nanocomposite films had about 10 times higher storage modulus compared to nanocellulose. In addition, the prepared nanocomposite films showed higher antibacterial activity against S. aureus. All results show that the produced nanocomposite films contribute to sustainable production and pave the way for new generation nanocomposite designs.