Covid-19 pandemi döneminde epilepsi tanılı çocuklara evde uygulanan gevşeme ve solunum egzersizlerinin yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon ve uyku kalitesine etkisi
The effect of relaxation and breathing exercises applied at home to children with epilepsy on the quality of life, anxiety, depression and sleep quality during the covid 19 pandemic period
- Tez No: 789518
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızın amacı Covid 19 pandemisinde epilepsi tanılı çocuklara ev temelli gevşeme ve solunum egzersizleri verilerek yaşam kalitesi, anksiyete-depresyon ve uyku bozukluğunun iyileştirilmesidir. Çalışmaya 7-17 yaşındaki, son 6 aydır nöbetsiz, medikal tedavisi alan 20 çalışma, 20 kontrol grubu olarak toplam 40 kişi katıldı. Her iki gruba da Pediatrik Yaşam Kalitesi (PedsQL), Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon (ÇADÖ-Y/Çocuk Formu), Çocuklar için Uyku Bozukluğu Ölçeği uygulandı. İlk değerlendirme yüz yüze, son değerlendirme tedavi bitiminde internet tabanlı uygulandı. Çalışma Grubundan 8 hafta boyunca haftada 3 seans olarak gece uyumadan önce gevşeme ve solunum egzersizleri yapılması istendi. İlk 2 hafta, haftada bir olmak üzere, çocukların egzersizlerini eksiksiz ve doğru yaptığını kontrol edebilmek için ebeveynlerden egzersiz videosu istendi. 8 haftanın sonunda değerlendirmeler yeniden yapılmıştır. Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeğinde (ÇADÖ-Y) (Çoucuk Formu) çalışma grubunda ilk değerlendirmeye göre anlamlı farklılık bulunurken (p0.05) Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) çalışma ve kontrol grubunda puanlaması daha iyiye gitmesine rağmen istatistiksel anlamda bir fark bulunmadı (p>0.05). Çocuklarda Uyku Bozukluğu Ölçeğinde (ÇADÖ-Y) çalışma grubunda puanlama olarak iyiye giderken kontrol grubunda kötüye gidiş görülüp iki grup için de istatistiksel anlamda bir fark bulunamadı (p>0.05). Çalışmamızın sonucunda, ev temelli gevşeme ve solunum egzersizlerinin anksiyete-depresyon parametresine iyi gelirken yaşam kalitesi ve uyku bozukluklarına etkisinin olmadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve the quality of life, anxiety-depression and sleep quality by giving home-based relaxation and breathing exercises to children with epilepsy during the Covid-19 pandemic. 40 participants joined to study (20 control - 20 study), 7-17 years old, seizure-free for the last 6 months and medicaly treated. Pediatric Quality of Life (PedsQL), Anxiety and Depression in Children (CASS-Y), and Children's Sleep Disorder Scale were administered on participants. First assessment was face-to-face, and final assessment conducted via online meetings. Study Group make relaxation and breathing exercises before sleep, 3 sessions a week for 8 weeks. In the first 2 weeks, once a week, a video requested from parents, to check accuracy of the exercises. First evaluation shows that, CASS-Y significantly diversed in the study group (p0.05). Although PedsQL scoring improved in the both groups, no statistically significant difference was found (p>0.05). In the CADS-Y, the study group improved in scoring, but worsened in the control group, and no statistically significant difference was found between both groups (p>0.05). Finally, home-based relaxation and breathing exercises were good for the anxiety-depression parameter, but had no effect on quality of life and sleep disorders.