Obstrüktif uyku apne sendromu (ouas) fenotiplerinin tnf-alfa (-308g/a), pge2 reseptör polimorfizmi ile ilişkisi
The relationship of obstructive sleep apnea syndrome (osas) phenotypes with tnf-alpha (-308g/a), pge2 receptor polymorphism
  1. Tez No: 789519
  2. Yazar: BAHRİYE PARÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Göğüs Hastalıkları, Genetics, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Obstrüktif uyku apnesi (OUAS), uyku sırasında üst hava yollarının tekrarlayan obstrüksiyonu, obstrüksiyona karşı artan solunum eforu, oksijen satürasyonunda azalma ve uyku bölünmeleri ile karakterize bir hastalıktır. OUAS tanısı günümüzde PSG ile konmaktadır. OSAS tanısı için AHİ ≥ 5/sa saptanmalı; AHİ 5-15, 16-30 ve >30/sa olmasına göre hafif, orta ve ağır OUAS olarak sınıflandırılarak tedavi planlanmaktadır. Klinik olarak heterojen bir hastalık olan OUAS'ın tanı ve şiddetinin belirlenmesinde AHİ 'nin kullanılmasının hastalığın genetik ve biyolojik temellerini daha iyi anlaşılması için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle OUAS'ın genetik biyolojik temellerini, patogenezini anlamak için fenotipler şeklinde hastaları sınıflandırmak gerekmektedir. OUAS'da tekrarlayan apne ve hipopne epizotları sırasında gelişen hipoksi-reoksijenasyon reaktif oksijen radikallerinin oluşumu ve oksidatif strese neden olarak lokal ve sistemik inflamasyona neden olur. İnflamasyonda önemli rolü olan Tümör nekroz faktörü alfa (TNF-alfa) uyku sırasında pro-enflamatuar sitokinlerin düzenlenmesinde rol oynar. OUAS'da TNF-alfa 308G / A polimorfizminin aralıklı hipoksemide yer alan artmış TNF-alfa seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca inflamasyonda görev alan PGE2 reseptöründeki (PTGER3) rs1409986 SNP polimorfizminin OUAS ile anlamlı derecede ilişkili olduğu görülmüştür. Bu çalışmada kliniğimizde 2020-2022 yıllarında yeni tanı alan OUAS hastaları klinik olarak fenotiplere sınıflamak, bu hastalarda TNF-alfa (-308G/A), PGE2 reseptör polimorfizmine bakarak OUAS fenotipleri ile ilişkilerini incelemek, OUAS etiyolojisine katkı sağlayacak bilgileri literature kazandırmak ve tedavi açısından yeni metodlara yol göstermek amaçlanmıştır. Bu amaçla PSG'de. AHİ ≥ 5 olup OUAS tanısı alan 100 çalışmaya dahil edilmiş olup semptomlar, demografik özellikler, komorbiditeler ve PSG bulgularına göre fenotiplere ayrıldı. AHİ
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea (OSAS) is a disease characterized by recurrent obstruction of the upper airways during sleep, increased respiratory effort against obstruction, decreased oxygen saturation, and sleep disruptions. Today, the diagnosis of OSAS is made with PSG. For the diagnosis of OSAS, AHI ≥ 5/h should be determined; Treatment is planned by classifying mild, moderate and severe OSAS according to AHI being 5-15, 16-30 and >30/hr. The use of AHI in the diagnosis and determination of the severity of OSAS, which is a clinically heterogeneous disease, is insufficient to better understand the genetic and biological basis of the disease. Therefore, in order to understand the genetic biological basis and pathogenesis of OSAS, it is necessary to classify patients as phenotypes. Hypoxia-reoxygenation that develops during recurrent episodes of apnea and hypopnea in OSAS causes local and systemic inflammation by generating reactive oxygen radicals and causing oxidative stress. Tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha), which has an important role in inflammation, plays a role in the regulation of pro-inflammatory cytokines during sleep. The TNF-alpha 308G/A polymorphism in OSAS has been associated with increased TNF-alpha levels implicated in intermittent hypoxemia. In addition, the rs1409986 SNP polymorphism in the PGE2 receptor (PTGER3), which is involved in inflammation, was found to be significantly associated with OSAS. In this study, we aimed to clinically classify OSAS patients newly diagnosed in our clinic between 2020-2022, to examine their relationship with OSAS phenotypes by looking at TNF-alpha (-308G/A), PGE2 receptor polymorphism in these patients, to gain information that will contribute to the etiology of OSAS, and to introduce new information in terms of treatment. It is intended to guide the methods. That's why at PSG. 100 studies with AHI ≥ 5 diagnosed with OSAS were included and were divided into phenotypes according to symptoms, demographic characteristics, comorbidities, and PSG findings. Patients with AHI