Ankilozan spondilit hastalarında nöropatik ağrı sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of neuropathic pain frequency in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 789517
  2. Yazar: ELİF ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÇAPKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ankilozan Spondilit Hastalarında Nöropatik Ağrı Sıklığının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmada kliniğimize başvuran Ankilozan Spondilit hastalarındaki nöropatik ağrı prevalansının belirlenmesi, nöropatik ağrı sıklığının hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi, klinik, demografik, laboratuvar verileri ve kullanılan medikal tedavi ile ilişkisinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, ASAS kriterlerine göre radyografik aksiyel SpA (Ankilozan Spondilit) tanısı olan, en az 3 aydır aynı tedaviyi almakta olan, 18-73 yaş arası kadın ve erkek toplam 136 hasta alındı. LANSS ve DN4 skalalarına göre nöropatik ağrı varlığı değerlendirildi. Nöropatik ağrısı olan ve olmayan grup arasında sosyodemografik özellikler, hastalık süresi ve aktivitesi, yaşam kalitesi, klinik ve laboratuvar verileri ve kullanılan medikal tedavi açısından kıyaslama yapıldı. Bulgular: Hastaların LANNS'a göre 33 (%24,3), DN4'e göre 36 (%26,5)'sında nöropatik ağrı tespit edildi. Nöropatik ağrısı olan hastalarda kadın hasta, ilköğretim ve altı eğitim düzeyi, herhangi bir iş kolunda çalışmayan hasta oranı daha yüksek idi. Nöropatik ağrısı olan hastaların hastalık aktivite düzeyleri daha yüksek, fonksiyonel durum ve hayat kaliteleri ise daha kötüydü. LANSS'a göre nöropatik ağrısı olan hastalarda anti TNF ajan kullanım oranının anlamlı derecede düşük olduğu gözlendi. BASDAI, BASFI, Hasta global-VAS, Doktor global-VAS, ASDAS-CRP, ASDAS-ESR, ESR ve ASAS HI değerlerinin ortalamalarının erkek hastalarda, kadın hastalara göre daha düşük olduğu saptandı. Sonuç: Sonuç olarak AS hastalarında ağrının nöropatik bileşeni olduğu göz önüne alınmalıdır. Yüksek hastalık aktivitesi ve kötü fonksiyonel durumla nöropatik ağrı komponentinin ilişkili olduğu gösterilmiştir. Buna bağlı olarak hastaların yaşam kalitelerinde azalma gözlenmektedir. Tedavide inflamatuvar ağrı ile birlikte nöropatik ağrının da göz önüne alınması gerekmektedir. Hasta değerlendirme iii ölçeklerinde nöropatik ağrı değerlendirmesi de yer tutmalı ve gereksiz ilaç değişikliklerinin önüne geçilmelidir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Neuropathic Pain Frequency in Patients with Ankylosing Spondylitis Objectives: In this study, it is aimed to determine the prevalence of neuropathic pain in patients with ankylosing spondylitis who applied to our clinic, and to retrospectively examine the relationship of neuropathic pain frequency with disease activity, quality of life, clinical, demographic, laboratory data and current medical treatment. Material and Method: A total of 136 patients, male and female, aged 18-73, who applied to the outpatient clinic of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, fulfilling ASAS classification criteria for radiographic axial SpA (Ankylosing Spondylitis), and had been receiving the same treatment for at least 3 months, were included. The presence of neuropathic pain was evaluated according to the LANSS and DN4 scales. A comparison was made between the group with and without neuropathic pain in terms of sociodemographic characteristics, disease duration and activity, quality of life, clinical and laboratory data, and current medical treatment. Results: Neuropathic pain was detected in 33 (24.3%) patients according to LANNS and 36 (26.5%) according to DN4. In patients with neuropathic pain, the rate of female patients, low education level, and unemployed patients was higher. Patients with neuropathic pain had higher disease activity levels, and poor functional status and quality of life. According to LANSS, it was observed that the rate of use of anti-TNF agents in patients with neuropathic pain was significantly lower. It was determined that the mean values of BASDAI, BASFI, Patient global-VAS, Doctor global-VAS, ASDAS-CRP, ASDAS-ESR, ESR and ASAS HI were lower in male patients than in female patients. Conclusion: In conclusion, it should be considered that pain has a neuropathic component in AS patients. Neuropathic pain component has been shown to be associated with high disease activity and poor functional status. As a result, a decrease in the quality of life of the patients is observed. In the treatment, v neuropathic pain should be considered along with inflammatory pain. Neuropathic pain assessment should also be included in patient assessment scales and unnecessary drug switches should be avoided.