Experimental and modeling studies on green hydrogen production and blending with natural gas through integrated systems
Entegre sistemler kullanılarak yeşil hidrojen üretimi ve doğal gaz ile karıştırılması üzerine deneysel ve modelleme çalışmaları
- Tez No: 789523
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışmasında yenilenebilir enerjiye dayalı hidrojen üretimi ve doğal gaz ile karıştırma sistemleri tasarlanmış ve incelenmiştir. Deneysel testleri değerlendirmek için deney cihazları, sistem açıklamaları ve prosedürler anlatılmıştır. Sistem entegrasyonu için gazlı ocak, kombi, gaz motoru, gaz türbini gibi hidrojen ve doğal gaz karışımlı yakma üniteleri kullanılmaktadır. Ayrıca güneş panelleri, güneş kuleleri, rüzgâr türbinleri, biyokütle bazlı yakma, gazlaştırma ve anaerobik çürütme üniteleri gibi yenilenebilir enerjiye dayalı alt sistemler de kullanılmaktadır. Son olarak, hidrojen üretimi için üç farklı termokimyasal çevrim entegre edilmiştir. Entegre sistemler enerji, ekserji, maliyet ve çevresel etki açısından analiz edilmiştir. Hem deneysel hem de teorik çalışmaların sonuçları verilmiştir. Çalışma koşullarının sistem performansına etkisini belirlemek için parametrik çalışmalar yapılmıştır. Çalışmaların önemli bir sonucu olarak, doğal gaza %20 (hacimsel) oranında hidrojen ilavesi ile fosil yakıt kullanımının %6,75 azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis renewable energy-based hydrogen production and blending with natural gas systems are designed and analyzed. Experimental apparatus, system descriptions, and procedures are provided to evaluate the experimental tests. For the system integration, hydrogen and natural gas blend-based combustion units, such as gas stoves, combi boilers, gas engines, and gas turbines are employed. Also, renewable energy-based subsystems, such as solar PV panels, solar towers, wind turbines, biomass-based incineration, gasification, and anaerobic digestion units are utilized. Also, three thermochemical cycles are integrated for hydrogen production. Integrated systems are analyzed in a view of energy, exergy, cost, and environmental impact. Both the results of the experimental and theoretical studies are provided. The parametric studies are conducted to determine the effects of operating conditions on system performance. As a key result of the studies, 6.75% of fossil fuel usage can be decreased by hydrogen addition into natural gas with a percentage of 20% (volumetric).