Egzersiz ve metformin uygulamalarının obez ratların karaciğer, kalp ve iskelet kası dokularında speksin eksprasyonunun ELISA ve immünohistokimyasal yöntemlerle belirlenmesi
Determination of exercise and metformin applications of spexin expression in liver, heart and skeletal muscle tissues of obese rats by ELISA and imunohistochemical methods
  1. Tez No: 789541
  2. Yazar: İSA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Obezite, teknolojik gelişmeler ile birlikte durağan bir yaşam şeklinin benimsenmesi sonucu gelişmiş ülkelerde salgın haline gelmiş, gelişmekte olan ülkelerde ise artarak kendini göstermeye başlamıştır. Obezitenin tedavisi ve bu hastalığın altında yatan mekanizmaların daha iyi anlaşılması bu salgını önlemek adına önem arz etmektedir. Obezite tedavisinde son zamanlarda vücut ağırlığını düşürücü etkisinden dolayı metformin reçete edilmektedir. Bu çalışmada diyetle indüklenerek obezite oluşturulan erkek ratlarda egzersiz ve metformin uygulamalarının karaciğer, kalp ve iskelet kası dokularında speksin ekspresyonuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada sekiz haftalık Spraque – Dawley ırkı 36 adet erkek rat kullanıldı. Ratlar rastgele olarak dekapite, kontrol, obez kontrol, egzersiz, metformin ve metformin+egzersiz olmak üzere altı gruba ayrıldı. Dört hafta boyunca egzersiz programı (30dk/gün, 5 gün/hafta) uygulandı ve metformin (150 mg/kg/gün/oral) gavaj yöntemiyle verildi. Çalışmada kullanılan karaciğer, kalp ve iskelet kası doku homojenatlarındaki speksin düzeyleri ELISA ve immünohistokimyasal yöntemler ile belirlendi. Verilerin analizi için SPSS paket program kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity, which is currently an epidemic in rich nations as a result of adopting a sedentary lifestyle as a result of technological advancements, has begun to appear at an increasing rate in emerging countries. It is critical to treat obesity and better understand the disease's underlying causes. Metformin has recently been used in the treatment of obesity due to its weight-loss impact. The purpose of this study was to look into the effects of exercise and metformin on spexin expression in the liver, heart, and skeletal muscle tissues of male rats with diet-induced obesity. The study employed 36 male Spraque-Dawley rats who were eight weeks old. Decapitated rats were separated into six groups: control, obese control, exercise, metformin, and metformin+exercise. During four weeks, an activity program (30min/day, 5day/week) was implemented, and metformin (150mg/kg/day/oral) was administered through gavage. ELISA and immunohistochemistry techniques were utilized to assess the amounts of certain proteins in liver, heart, and skeletal muscle tissue homogenates used in the analysis. For data analysis, the SPSS package application was employed.