Türkiye'de cinsel saldırı vakalarında en çok kullanılan lubrikantların karakterize edilmesi ve lubrikant kütüphanesinin oluşturulması
Characterization of the most widely used lubricants in sexual assault cases in Turkey and creation of a lubricant library
  1. Tez No: 789544
  2. Yazar: SEVİM GİZEM GÜÇDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Cinsel saldırı vakalarında bazen olayın koşullarına bağlı olarak DNA elde edilememektedir. Böyle durumlarda cinsel saldırı vakasının ispatı niteliğinde bir bulgu elde etmek ya da kullanılan bir materyalden faile ulaşmak önem arz etmektedir. Özellikle biyolojik örnek elde edilemediğinde failin kullanabileceği kişisel lubrikantlar ''kayganlaştırıcılar'' hem cinsel teması hem de failin hangi ürünü aldığını bulmayı kanıtlayan bir delil niteliğinde olacaktır. Bu da şüpheli listesini daraltıp faile ulaşmamızı biraz daha yakınlaştıran bir çıkış olacaktır. Ülkemizde kırsal alanlarda gerçekleşen cinsel saldırı vakalarında kayganlaştırıcı jel görevini gören farklı ürünler de kullanıldığı görülmektedir. Bu ürünler ise; vazelin, krem, zeytinyağı gibi ürünlerdir. Bu çalışmanın amacı ülkemizde satılan veya tedarik edilebilen mevcut lubrikant jel ya da benzeri maddelerin hem kimliklendirilmesini sağlamak hem de bir arşiv kütüphanesini oluşturmaktır. Oluşturulan bu kütüphane ile cinsel saldırı vakalarında lubrikant kullanımı var ise faili bulmak için şüpheli çemberini daraltmada yardımcı olması hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışmada normal kayganlaştırıcı jellerin dışında ülkemizde en çok satılan ve ulaşımı kolay olan toplamda 47 adet farklı kişisel lubrikant ve lubrikant olarak kullanılabilecek numuneler incelenmiştir. Öncelikli olarak kullanılan lubrikantların spektroskopik bir analiz yöntemi olan Fouirer Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edilmesi ve bunlara ait karakteristik parmak izi niteliğinde olan özelliklerin belirlenmesi sağlanmıştır. Ardından bu lubrikantlara ait kütüphane oluşturulması sağlanmıştır. Bu tez ile ülkemizde kriminal laboratuvarlarda kullanılabilecek kişisel lubrikant veri tabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Obtaining the DNA may not be possible in some cases depending on the circumstances of the evet in sexual assault cases. In such cases, it is important to obtain a finding, that proves the sexual assault case, or helps to reach the perpetrator from a material used. Especially when the biological sample cannot be obtained, lubricants that can be used by the perpetrator would be an evidence of the sexual intercourse and would help finding out which product the perpetrator has bought. This will narrow the suspect list and would bring us closer to reach the perpetrator. It is seen that different products that act as lubricant gels are also used in sexual assault cases in rural areas in our country. These are products such as vaseline, cream and olive oil. The aim of this study is to both identify the existing lubricant gel or similar substances that are sold or frequently used in our country, and to create an library archive. With this library, it is aimed to help narrow the list of suspects in order to find the perpetrator when there is the use of a lubricant in sexual assault cases. In this study, a total of 47 different most-selling personal lubricants, and other samples that can be used as lubricants which are readily-accessible in our country, were examined together. Primarily, the lubricants used were characterized by Fouirer Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), a spectroscopic analysis method, and their characteristic fingerprint features were determined. Then, a library of these lubricants was created. With this thesis, a personal lubricant database that can be used in criminal laboratories in our country has been created.