Synthesis and characterization of halloysite@UiO-66 composite with enhanced catalytic activity
Katalitik etkinliği artırılmış halloysite@UiO-66 kompozit malzemenin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 789569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Heterojen katalizörler kullanıldıkları tepkimelerde ürünlerden kolay ayrılabildikleri için hem tepkime verimi hem de çevresel açıdan homojen katalizörlere göre olumlu sonuçlar vermektedir. Bu tezde yüksek yüzey alanına ve gözenekliliğe sahip bir tür metal-organik ağ yapısı olan UiO-66 ve katalizör desteği olarak haloysitin (HNT) sentezi ve karakterizasyonu çalışılmış olup, levulinik asidin esterleşmesi tepkimesinde bu katalizörün kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında UiO-66 sentezi için metal iyonu olarak zirkonyum klorür, organik bağlayıcı olarak tereftalik asit ve çözgen olarak dimetilformamit kullanılmıştır. Sentez esnasında farklı oranlarda HNT ve HPW eklenip çeşitli UiO-66@HPW@HNT kompozit malzemeleri sentezlenmiştir. Sentezlenen malzemelerin XRD, FTIR, N2 adsorpsiyon analizleri yapılmış olup, yapısal özelliklerin katalitik etkinliğe etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise, elde edilen katalizörlerin katalitik etkinliği incelenmiştir. Uygun bir deney tasarımı yapıldıktan sonra hazırlanan kompozit katalizörler, farklı tepkime koşullarında kullanılarak parametrik çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterogeneous catalysts have some significant advantages over homogeneous catalysts in terms of both reaction efficiency and environment, as they can be easily separated from the products in the reactions in which they are used. In this thesis, the synthesis and characterization of UiO-66, a kind of metal-organic framework having large surface area and high porosity, and halloysite as the catalyst support were studied. The applicability of this catalyst in the esterification reaction of levulinic acid was investigated. In the first part of the study, zirconium chloride as a metal ion, terephthalic acid as ligand, and dimethylformamide as solvent were used to synthesize UiO-66. Various UiO-66@HPW@HNT sets were prepared by adding different proportions of HNT and HPW acid during the synthesis. XRD, FTIR, BET analyses of the sets were performed, and the results of the characterization tests were presented visually in the thesis. In the second part of the study, the activity of the catalysts was investigated. After a suitable experimental design was made, a parametric study was carried out using different catalyst ratios under different reaction conditions.