Deneysel obezite oluşturulmuş fare modellerinde egzersizin mitofaji yolağı üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of exercise on mitophagy pathway in experimental obesity-induced mouse models
  1. Tez No: 789568
  2. Yazar: ŞERMİN DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Obezite, diyetle alınan kalorinin metabolik ve fiziksel aktivite yoluyla harcanan kaloriden fazla olmasından kaynaklanan kronik bir hastalıktır. Obezitenin neden olduğu kronik inflamasyon ve oksidatif stres reaktif oksijen türlerinin artmasına neden olmaktadır. Hücrede mitokondri miktarının ve kalitesinin düzenlenmesi bakımından esas olan mitofaji, fonksiyonu bozulmuş olan mitokondri organelinin seçici olarak ortadan kaldırılmasını sağlayan bir süreçtir. Erişkin obezitesi yönetiminde vurgulanan başlıklardan biri olarak egzersizin, antioksidan enzim aktivetelerini ve mitokondri sayısında artırdığı, hücre içinde ROS kaynaklı olumsuz etkileri ortadan kaldırabildiği bildirilmiştir. Çalışmamızda yüksek yağlı diyetle beslediğimiz ve egzersiz ile indüklediğimiz farelerin kalp, karaciğer ve adipoz dokularında mitofaji ve otofaji yolağında önemli rol oynayan PINK1, PARKIN, MFN1 & ATG3 genlerinin mRNA ekspresyonlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda gerçek-zamanlı/kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease that results from intake of dietary calories more than calories consume through metabolic and physical activity. Chronic inflammation and oxidative stress caused by obesity cause an increase in reactive oxygen species. Mitophagy, which is essential in regulating the amount and quality of mitochondria in the cell, is a process that selectively eliminates the dysfunctional mitochondria organelle. Exercise plays important role in treatment of adult obesity that increases antioxidant enzyme activities and the number of mitochondria, and can eliminate the adverse effects of ROS in the cell. Our study aimed to examine the mRNA expressions of PINK1, PARKIN, MFN1 & ATG3 genes, which play an important role in the mitophagy and autophagy pathways in the heart, liver and adipose tissues of mice fed a high-fat diet and induced by exercise. Real-time/quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR) method was used in our study.