PLA ve ABS malzemelerinden eklemeli imalatla üretilen parçaların yapıştırılması işleminde yapıştırma parametrelerinin bağlantının mekanik dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the adhesive parameters on themechanical strength of the bonding process of the partsmanufactured from PLA and ABS materials
  1. Tez No: 789570
  2. Yazar: NEZİHAN POLAT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZHAN ANAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Plastik malzemeler, geçmişten günümüze plastiğin şekillendirme yetenekleri sayesinde endüstrinin her alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda katmanlı üretim alanında masaüstü 3D yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte termoplastikler en çok kullanılan plastik malzeme haline geldi. Ayrıca bu işlemle yapılan malzemelerin montajı çok önemli hale gelmiştir. Ancak plastik malzemelerin yüzey enerjisi düşük olduğu için bir birleştirme yöntemi olan yapıştırma işlemini gerçekleştirmede zorluklar vardır ve bazı hususlara (yapıştırıcı tipi, parça yüzey temizliği vb.) dikkat edilmelidir. Bu çalışmada; eklemeli imalat yöntemi ile PLA ve ABS malzemelerden öncelikle çekme testi numunesi üretilmiş ardından üretilen bu numunelerin doluluk oranına göre değerlendirmesi yapılıp basılacak parçanın doluluğuna karar verilmiştir. %100 dolu levhaların basılmasına karar verildikten sonra levhalar üretilmiş, yapıştırıcı (Loctite 9492 ve Terason 9225) ile birleştirilmiştir. Yüzey hazırlığı için 320 ve 600 SiC zımpara kullanılarak mekanik zımparalama yapılmıştır. Çeşitli yapıştırıcı kalınlıkları (0,3 0,18 ve 0,1mm) ile PLA-PLA, PLA-ABS ve ABS-ABS çiftlerinden yapıştırma bağlantıları oluşturulmuştur. Bağlantılar çekme testine tabi tutulmuş ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Çekme testine tabi tutulan parçaların SEM görüntüsü alınmış ve kırılma yüzeyleri yorumlanarak mekanik özellikleri incelenmiştir. Sonuçlar, 3B baskıda doluluk oranının yüksek olmasının parça mukavemetini arttırdığını göstermiştir Ayrıca, yapıştırma bağlantı mukavemeti yapıştırıcı çeşidine bağlı olarak yapıştırma kalınlığının değişiminden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastic materials are widely used in all areas of the industry, thanks to the shaping capabilities of plastic from past to present. Especially in recent years, with the spread of desktop 3D printers in the field of additive manufacturing, thermoplastics have become the most widely used plastic material. In addition, the assembly of materials made with this process has become very important. However, since the surface energy of plastic materials is low, there are difficulties in performing the bonding process, which is a bonding method, and some issues (adhesive type, part surface cleaning, etc.) should be considered. In this study; Firstly, tensile test specimens were produced from PLA and ABS materials by additive manufacturing method, and then these produced samples were evaluated according to the fill rate and the fullness of the part to be printed was decided. After it was decided to print 100% filled, the boards were produced and joined with adhesive (Loctite 9492 and Terason 9225). For surface preparation, mechanical sanding was done using 320 and 600 SiC sandpaper. Adhesive joints were created from PLAPLA, PLA-ABS and ABS-ABS pairs with various adhesive thicknesses (0.3, 0.18 and 0.1mm). The connections were subjected to the tensile test and their mechanical properties were examined. SEM, fracture surfaces of the parts subjected to tensile test were interpreted and their mechanical properties were examined. The results showed that the high fill rate in 3D printing increases the part strength. Also, the bond strength of the bond is affected by the variation of the bond thickness depending on the adhesive type.