İnsan serumundaki kolesterol seviyesinin yeni bir biyosensörle belirlenmesi
Determination of cholesterol level in human serum with a new biosensor
  1. Tez No: 789573
  2. Yazar: MEHMET KAVACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET SAMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kolesterol, büyük ölçüde karaciğerde bulunan insan hücrelerinin çoğu tarafından sentezlenen en önemli steroldür. İnsan vücudundaki kolesterol seviyesindeki artış bir dizi kalp ve beyin vasküler hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında erken tanı önlem almak için hayati bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda, kolesterol konsantrasyonunu kısa sürede hassas ve güvenilir olarak ölçebilen tamamen hedef analite yönelik olan bir biyosensör geliştirilmiştir. Bu amaçla çalışma için, poli(stiren-ε-kaprolakton)/çok duvarlı karbon nanotüpler/kolesterol oksidaz tasarımına sahip yeni bir biyosensör elektrodu hazırlanmıştır. Biyosensör, -0.6 V ile +0.6 V potansiyel aralığında kare dalga voltametri tekniği ile 1 μM ile 130 μM arasında bir ölçüm konsantrasyonu aralığı, sadece %0.095'lik bir relatif standart sapma ve %100.42 ±2.85 doğruluk ile kolesterole yanıt verdi. Dedeksiyon limiti 0,63 μM olarak hesaplandı. Biyosensör 9. ve 25. günlerin sonunda ilk yanıtının sırasıyla %91 ve %84'ünü korumuştur. İnsan erkek AB plazmasından elde edilen insan serumu, karmaşık bir ortamda biyosensörün performansını araştırmak için seyreltme dışında ön işleme tabi tutulmadan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cholesterol is the most important sterol synthesized by most human cells, largely found in the liver. Increased cholesterol levels in the human body can lead to several hearts and brain vascular diseases. From this point of view, early diagnosis is of vital for taking precautions. In this direction, a biosensor has been developed that can precisely and reliably measure the cholesterol concentration in a short time and is completely oriented to the target analyte. For this purpose, a new biosensor electrode with a poli(styrene-ε-caprolactone)/multi-walled carbon nanotubes/cholesterol oxidase design was prepared for the study. The biosensor responded to cholesterol with a measurement concentration range between 1 μM and 130 μM, a relative standard deviation of only 0.095%, and accuracy of 100.42% ±2.85 with the square wave voltammetry technique in the potential range from -0.6 V to +0.6 V. The limit of detection was calculated to be 0.63 μM. The biosensor preserved 91% and %84 of its initial response at the end of the 9th and 25th days, respectively. Human serum from human male AB plasma was analyzed without pretreatment except for dilution to investigate the performance of the biosensor in a complex medium.