Üniversite öğrencilerinde algılanan anne baba tutumları ile duygu ifade etme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between perceived parent attitudes and tendencies to express emotions in university students
- Tez No: 789574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin algıladıkları anne baba tutumları ile duygu ifade etme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca araştırmada algılanan anne baba tutumları ve duygu ifade etme eğilimlerinin demografik değişkenler açısından ortaya konulması hedeflenmektedir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde olup örneklemini uygun örnekleme ile belirlenen 447 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilerden Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu ve Duygu İfade Etme Ölçeği'ni cevaplamaları istenmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri ile algılanan anne baba tutumları ve duygu ifade etme eğilimleri arasındaki ilişkileri incelemek amacı ile t-testi ve tek yönlü varyans analizleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların duygu ifade etme eğilimleri ve algıladıkları anne baba tutumları arasındaki ilişkilerin saptanmasında Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Algılanan anne baba tutumlarının duygu ifade etme eğilimlerini ne şekilde yordadığını belirlemek amacıyla Hiyerarşik Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar kadınların erkeklere göre duygularını ifade etme eğilimlerinin ve algıladıkları baba aşırı koruyuculuğunun anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Anne babası birlikte yaşayan katılımcıların baba duygusal sıcaklığının, anne babası boşanmış olanların algıladıkları anne ve baba reddinin anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kardeş sayısı arttıkça algılanan anne duygusal sıcaklığı düşmektedir. Annenin eğitim düzeyi arttıkça duygusal sıcaklığı artmaktadır. Anne ve baba duygusal sıcaklığı duygu ifade etme eğilimleri ile anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Anne duygusal sıcaklığı ve baba duygusal sıcaklığı birlikte duygu ifade etme eğiliminin yaklaşık % 5'ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research intends to explore the relationship between university students' perceived parental attitudes and their tendency to express emotions. Furthermore, it is also aimed to examine the perceived parental attitudes and emotion expression tendencies in terms of demographic variables in this study. The investigation is in relational screening model and its sample consists of 447 students selected by convenient sampling. In this study, Demographic Information Form, Abbreviated Perceived Parental Attitudes-Child Form (EMBU) and Emotion Expression Scale were administered to the students. The t-test and one-way analysis of variance were conducted to discover the relationships between demographic characteristics, perceived parental attitudes and their tendency to express emotions. Pearson product-moment correlation coefficient was utulized to analyze the relationships between tendency to express emotions and perceived parental attitudes. Hierarchical Regression Analysis was performed to explore how perceived parental attitudes predicted their tendency to express emotion. The findings showed that the tendency of women to express emotions and their perceived father overprotection were higher than men. It was indicated that the students whose live with their parents have a high father's emotional warmth, and those whose parents divorced have higher perceived maternal and paternal rejection. In addition, as the number of siblings increases, the perceived emotional warmth of the mother decreases. As the education level of the mother increases, her emotional warmth increases. Parents' emotional warmth has a significant relationship with expressing feelings. The emotional warmth of the mother and the emotional warmth of the father together explain about 5% of the tendency to express emotions.