Süt ineği işletmelerinin damızlık düveleri (14 ay ve üzeri) besleme metotlarının ve şartlarının belirlenmesi
Determination of nutrition methods and management status of heifer (Over 14 months old) in dairy farms
- Tez No: 789576
- Danışmanlar: PROF. DR. HUZUR DERYA ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Düve besleme metotları ve bakım stratejilerinin belirlendiği bu anket çalışması Konya ili ve çevresindeki 50 adet süt ineği işletmesinde yapılmıştır. Süt sığırı hayvancılığı işletmelerinin %56'sında 15 ile 50 adet inek varlığı bulunurken, 4 adet (%8) işletmemizde de en az 200 inek varlığı olduğu öğrenilmiştir. İşletmelerimizin %46 boğa hiç bulunmamakta, % 50'sinde en az bir boğa bulunmaktadır. Bunun yanı sıra toplam hayvan varlığı işletmelerimizin %50'sinde en az 101 adet hayvan bulunduğu tespit edilmiştir. Ankete katılan işletmelerde kaba yem üretimine önem verildiği anlaşılmıştır. İşletme sahiplerinin %74'ü yem bitkisi üretimi yaparken %26'sı üretim yapmamaktadır. Anketimize katılan işletmelerin %70'i kaba yemini kendileri ürettiklerini dile getirdiler. Grafik 2'de gösterildiği gibi kaba yemini kendi üreten işletmelerin 1. önceliği mısır silajı üretimi yapmaktır. Grafikten de anlaşılacağı üzere 2.sırada yer alan saman, üretim ve temini konusunda önceliğe sahiptir. Yonca ise öncelik sırasında 3.sırada yer almaktadır. Kaba yem üretimi yanında işletmede hayvanların yaş ve kiloya göre ve sürü yönetim sistemine göre gruplandırılmalı ve TMR'lar hazırlanmalıdır. Bunun için çeşitli TMR hazırlama programları bulunmaktadır. Ankete katılan işletmelerin %92'si rasyon programı kullanmaktadır. İşletmelerde kaba yem kullanım miktarlarına baktığımızda düvelerde mısır silajı kullanımı, işletmelerin %64'ünde 5,1 ile 10 kg arasında mısır silajı kullanımı bulunmaktadır. 2 işletmede (%4) mısır silajı kullanılmamaktadır. Ankete katılan işletmelerden 28 adet işletme (%56) düvelerinde yonca kullanmadığını bildirmiştir. Önemli kaba yem protein kaynağı olan yonca, 16 işletmede (%32) 2 kg'a kadar kullanılırken, 6 işletmede (%12) 2 ile 4 kg arasında kullanılmaktadır. Saman kullanımı işletmelerin %56'sında 4 kg'a kadar kullanıldığı, %40'ında 4 ile 8 kg arasında kullanıldığı bildirilmiştir. Düve beslemede ankete katılan işletmelerde kaba yem tedariğine önem verilirken, Mısır silajı kullanımı çok yaygın olduğu anlaşılmıştır. Kaliteli protein kaynağı olan yonca kullanımına gereken önem tam anlamıyla verilmemektedir. Saman kullanımının fazla görünme sebebi ise yoncadan açık kalan kuru maddede kaba yem açığının saman ile kapatmaya çalışılmak istenmesidir. İşletmelerde kaliteli kaba yemin yanında kaliteli kesif yem kullanımı büyük önem arz etmektedir. 9 işletme (%18) gebe düve yemi kullanmamaktadır. İşletmelerin %52'si 3 kg'a kadar gebe düve yemi kullanmaktadır. %30'u ise 3,1 ile 5 kg arasında gebe düve yemi kullanımı olduğunu bildirmiştir. İşletmelerde kaliteli kaba yem miktarını oluşturan kısım mısır silajıdır. Yonca kullanım miktarı az olan işletmeler kesif yem miktarını 3 kg günlük kullanım miktarının üzerine çıkarmaktadır. Ancak bunu yapan işletme sayısı %30 dur. %56 işletme yonca kullanmadığını bildirdiğini düşünürsek, %26'lık kısım farkında olarak ya da olmayarak protein olarak hayvanlarını yetersiz beslemektedir.
Özet (Çeviri)
This survey study, in which heifer feeding methods and care strategies were determined, was carried out in 50 dairy farms in and around Konya. While 56% of dairy cattle farms have between 15 and 50 cows, it has been learned that there are at least 200 cows in 4 (8%) farms. 46% of our businesses do not have any bulls, 50% have at least one bull. In addition, it has been determined that there are at least 101 animals in 50% of our total livestock enterprises. It was understood that roughage production was given importance in the enterprises participating in the survey. While 74% of business owners produce forage crops, 26% do not. 70% of the enterprises participating in our survey stated that they produce their own roughage. As shown in Chart 2, the first priority of the enterprises that produce their own roughage is to produce corn silage. As can be seen from the graph, straw, which is in the second place, has priority in terms of production and supply. Clover, on the other hand, is in the 3rd place in priority. In addition to roughage production, animals should be grouped according to age and weight and herd management system, and TMRs should be prepared. There are various TMR preparation programs for this. 92% of the enterprises participating in the survey use the ration program. When we look at the amount of roughage use in the enterprises, corn silage is used in heifers, and 64% of the enterprises use corn silage between 5.1 and 10 kg. Corn silage is not used in 2 enterprises (4%). Of the enterprises participating in the survey, 28 enterprises (56%) reported that they did not use alfalfa in their heifers. Alfalfa, which is an important source of forage protein, is used up to 2 kg in 16 enterprises (32%), while it is used between 2 and 4 kg in 6 enterprises (12%). It has been reported that straw is used up to 4 kg in 56% of the enterprises, and between 4 and 8 kg in 40% of them. It has been understood that the use of corn silage is very common in heifer feeding, while roughage supply is given importance in the enterprises participating in the survey. Necessary importance is not given to the use of alfalfa, which is a quality protein source. The reason why the use of straw seems excessive is that it is desired to try to fill the roughage deficit in the dry matter remaining open from the clover with straw. In addition to the quality roughage, the use of high quality concentrate feed is of great importance in the enterprises. 9 enterprises (18%) do not use pregnant heifer feed. 52% of the enterprises use up to 3 kg of pregnant heifer feed. On the other hand, 30% reported the use of pregnant heifer feed between 3.1 and 5 kg. Corn silage is the part that constitutes the amount of quality roughage in the enterprises. Enterprises with low alfalfa use increase the amount of concentrate feed to more than 3 kg of daily use. However, the number of businesses doing this is 30%. Considering that 56% of the enterprises reported that they do not use alfalfa, 26% of them knowingly or unknowingly underfeed their animals as protein.